Trump: Pakistan nie robi nic z atakmi zbrojnymi Talibów w Afganistanie | Narodowcy.net

Trump: Pakistan nie robi nic z atakmi zbrojnymi Talibów w Afganistanie

W związku z nieukładającymi się stosunkami USA z Pakistanem, sekretarz stanu Mike Pompeo wyruszy w tym tygodniu do stolicy Pakistanu celem przeprowadzenia rozmów dyplomatycznych.

Sojusz amerykańsko-pakistański słabnie. To dlatego, że USA zmierzają do anulowania 300 mln dolarów wsparcia finansowego Pakistanu, jak donosi Pentagon. Ma to być powodem oskarżeń Donalda Trumpa o brak zdecydowanych działań Pakistańczyków wobec ataków zbrojnych na amerykańskie i afgańskie siły w Afganistanie.

Anulowanie dofinansowania ma być kontynuacją nacisków amerykańskiej administracji na Pakistan. W styczniu tego roku Donald Trump obniżył o 1,1 mld dolarów pomoc dla pakistańskiego rządu w sprawach bezpieczeństwa. Wtedy oskarżył Pakistan o kłamstwa i oszustwa.

Strona pakistańska zaprzecza jakoby miała popierać zbrojne grupy terrorystyczne. Zaznacza, że przeprowadzała akcje zbrojne przeciw pakistańskim talibom i innym grupom zbrojnym działającym na jego terenie.

Operacje wojskowe w 2014 roku skutecznie rozbiły grupy talibów przy północno-zachodniej granicy z Afganistanem. Jednak talibowie przeprowadzają sporadyczne ataki, których skutkiem jest duża ilość ofiar.

Napięcie wzrosło w zeszłym tygodniu, kiedy to afgański prezydent Ashraf Ghani oskarżył Pakistan o wsparcie afgańskich talibów, którzy rozpoczęli atak na miasto we wschodniej częsci Afganistanu Ghazni. Rzecznik pakistańskiego MSZ Muhammad Faisal odpowiedział, że są to bezpodstawne zarzuty bez dowodów.

Wizyta Pompeo może być szczególnie wrażliwa, gdyż ostatnie wybory parlamentarne w Pakistanie wygrał Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości Imara Khana, który do tej pory był ugrupowaniem opozycyjnym.

Hassan Akbar, dyrektor ośrodka badawczego Jinnah Institute w Islamabadzie mówił o tym jak ważna jest to wizyta dla stosunków Pakistanu z USA:

Ta wizyta może zmienić kierunek wobec Stanów Zjednoczonych nowej władzy w Islamabadzie

Zahid Hussain natomiast, analityk ds. bezpieczeństwa stwierdził, że nie będzie to łatwa seria spotkań dla Pakistanu, zwłaszcza, że istnieje ryzyko straty 300 mln dolarów od amerykańskiej strony. Ostrzegł również, że podczas gdy USA są przygotowane do bardziej agresywnej polityki wobec Pakistanu, Pakistan może nie sprostać wymaganiom Trumpa.

Kiedy sytuacja w Afganistanie będzie się pogarszać, wtedy USA obciążą tym Pakistan

– dodał Akbar.

źródło: aljazeera.com, polska-azja.pl

Komentarze