Turcja uruchamia Gazociąg Transanatolijski TANAP | Narodowcy.net

Turcja uruchamia Gazociąg Transanatolijski TANAP

W jednej z tureckich prowincji o nazwie Eskisehir uruchomiono parę dni temu system gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Głównym celem jego budowy jest urozmaicenie i rozszerzenie dostaw gazu oraz uniezależnienie się od największego światowego wydobywcy gazu ziemnego, czyli Rosji.

Azerbejdżan i Turcja budują gazociąg, który ma stanowić konkurencję dla Gazpromu w Europie i przemodeluje mapę energetyczną Starego Świata, podaje bbc.com.

„Wykonujemy historyczny krok” – oświadczyła głowa państwa tureckiego Recep Tayyip Erdogan podczas oficjalnej uroczystości otwarcia rurociągu. “Inaugurujemy projekt, który jest energetycznym +jedwabnym szlakiem+”. Prezydent Turcji stwierdził, że system TANAP zapewni bezpieczeństwo energetyczne i „zwiększy dobrobyt ludzi na jego trasie”.

Obecny na ceremonii otwarcia prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew powiedział, że Południowy Korytarz Gazowy jest „nowym formatem kooperacji w Euroazji”, który stanowi „zwycięstwo braterstwa azersko-tureckiego”

W oficjalnej ceremonii otwarcia gazociągu TANAP wziął udział premier Bułgarii (Bojko Borisow), i prezydenci Ukrainy (Petro Poroszenko) oraz Serbii (Aleksander Vuczić). Na uroczystości nie zabrakło również reprezentantki Stanów Zjednoczonych Sandry Oudkirk, która aktualnie pełni funkcję zastępczyni asystenta sekretarza stanu z Biura Zasobów Energetycznych Departamentu Stanu

Inwestycja jest wspierana pożyczkami przez państwa europejskie oraz wspomagana przez Stany Zjednoczone na szczeblu politycznym. TANAP w niedalekiej przyszłości ma zostać połączony z transadriatyckim gazociągiem TAP na granicy turecko-greckiej; według oficjalnych zapowiedzi prezydenta Turcji nastąpi to już w czerwcu 2019, czyli za rok. W planach do 2020 roku jest również budowa odcinka do Włoch o długości 1000 km. Czy ta inwestycja zagrozi Gazpromowi?

Komentarze