Uganda: Trzęsienie ziemi przez uchodźcze martwe dusze | Narodowcy.net

Uganda: Trzęsienie ziemi przez uchodźcze martwe dusze

Ugandyjski komisarz do spraw uchodźców- Apollo Kazungu oraz trzech innych wysokich urzędników zostało zawieszonych w związku z zarzutami o zmowę z pracownikami ONZ w celu zawyżania liczby uchodźców przebywających w kraju i defraudacji środków pomocowych.  

Urzędnicy są między innymi oskarżeni o tworzenie fikcyjnych tożsamości, handel młodymi kobietami, przywłaszczanie terenów przeznaczonych dla uchodźców, zagarnianie pomocy, czy wymuszanie opłat za usługi przysługujące uchodźcom za darmo.

Afera rzuca cień  podejrzenia na oficjalną liczbę 1,4 mln uchodźców którzy mieliby przebywać na terenie Ugandy. W samym tylko punkcie kontrolnym w stołecznej Kampali zarejestrować się miało 26 tys uchodźców z czego po sprawdzeniu jedynie 7 tys okazało się prawdziwe.

Do niedawna Uganda jako kraj który przyjął najwięcej uchodźców w 2016 roku była powszechnie chwalona za granicą za swoją politykę migracyjną i wskazywana jako model prawidłowego postępowania. W związku z aferą USA i kilka krajów europejskich zapowiedziało możliwość zawieszenia pomocy finansowej dla Ugandy.

Komentarze