Ukraina chce połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym | Narodowcy.net

Ukraina chce połączyć Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym

Stworzenie połączenia Morza Bałtyckiego z Morzem Czarnym jest jednym z projektów, które chce zrealizować nowy rząd Ukrainy. Premier Ołeksij Honczaruk zaznaczył, że powodzenie projektu zależy od konstruktywnych relacji z Polską i Białorusią.

Premier Ukrainy przedstawił nowego połączenia wodnego podczas sobotniego wystąpienia w Kijowie na konferencji Yalta European Strategy. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że do realizacji projektu potrzebne będą konstruktywne relacji z Polską i Białorusią. Pierwsze rozmowy z Warszawą i Mińskiem, już trwają. Na przykład podczas spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Musimy spróbować zbudować i połączyć wodnym szlakiem, na przykład, morza Bałtyckie i Czarne. To całkowicie realne . – premier Ołeksji Honczaruk

 

Planowa droga morska, o oznaczeniu międzynarodowym E – 40 posiada ponad 2200 kilometrów długości. Od kilku lat planowane jest odtworzenie tego szlaku komunikacyjnego. Trasa prowadziłaby z Gdańska w górę Wisły, następnie przez Bug do Terespola. Dalej przez Brześć do Prypeci oraz Dnieprem do Morza Czarnego.

 

źródło: kresy.pl

 

 

Komentarze