Ukraińscy nacjonaliści domagali się od prezydenta Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o IPN | Narodowcy.net

Ukraińscy nacjonaliści domagali się od prezydenta Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o IPN

Członkowie różnych ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych pikietowali dziś pod sześcioma polskimi  placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie – ambasadą w Kijowie oraz konsulatami generalnymi w Winnicy, Łucku, Charkowie, Lwowie i w Odessie. Protest miał związek z uchwaleniem przez Sejm i Senat nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Do pikietujących w Kijowie wyszedł przedstawiciel ambasady, któremu wręczono list protestacyjny. Napisano w nim, że nowelizacja polskiej ustawy powtarza „kremlowskie propagandowe klisze o rzekomych zbrodniach ukraińskich nacjonalistów” i wezwano prezydenta Dudę do zawetowania nowelizacji. Pod listem podpisali się przedstawiciele partii Swoboda, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, Narodowego Korpusu i Prawego Sektora. Po wręczeniu listu pikieta zakończyła się.

Według portalu zaxid.net we Lwowie pod polskim konsulatem protestowało około 50 zwolenników Swobody i Narodowego Korpusu, trzymając banery z hasłami „Polsko, pokajaj się za okupację Ukrainy”, „Nie ważcie się zaczepiać naszych bohaterów”, „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie ludu, walczyli o naszą wolność”, „Jesteśmy banderowcami i jesteśmy z tego dumni”. Do zebranych przemówiła była parlamentarzystka Swobody Iryna Farion. Zgromadzenie trwało około pół godziny.

W Łucku na Wołyniu do protestujących zwolenników Swobody, Prawego Sektora i Narodowego Korpusu dołączyło Bractwo Weteranów OUN-UPA i Ludowa Kontrola. Obecny pod polskim szef łuckiej Swobody Mykoła Fedik mówił, że nowelizacja ustawy o IPN jest ciosem w plecy dla Ukrainy i wtrącaniem się w jej wewnętrzne sprawy. Fedik uważa, że nowelizacja zakazuje banderowskiej ideologii, która jest „ideologią niepodległej Ukrainy”. Wiceszef rady obwodowej Ołeksandr Pyrożyk porównywał Stepana Banderę do Józefa Piłsudskiego.

Aktywiści, którzy zgromadzili się pod konsulatem w Charkowie trzymali m.in. transparenty w napisami „Z takimi +przyjaciółmi+ wrogów już nie trzeba”, „Nie powtarzajcie putinowskiej propagandy” oraz „Polska zadała cios w plecy Ukrainy, aby przypodobać się Kremlowi”.

Ukraińskie media nie podają, by podczas pikiet doszło do jakichś incydentów.

 

Źródło: kresy.pl

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.