USA: Sąd federalny ogłosił, że Iran jest winny zamachu na World Trade Center i musi wypłacić miliardy dolarów odszkodowania | Narodowcy.net

USA: Sąd federalny ogłosił, że Iran jest winny zamachu na World Trade Center i musi wypłacić miliardy dolarów odszkodowania

Kwestia zniszczenia dwóch wież World Trade Center wciąż powraca, choć wkrótce minie 20 lat od zamachu. Teraz Stany Zjednoczone próbują wmieszać w dawny atak terrorystyczny swojego największego wroga na Bliskim Wschodzie, choć większość zamachowców pochodziło z Arabii Saudyjskiej.

Sędzia federalny z Nowego Jorku, George Daniels, oskarżył Iran o udział w zamachu na WTC z 11 września 2001 roku. Udział ten miał  polegać na szkoleniu, planowaniu ataku i udzieleniu wsparcia technicznego islamskim terrorystom z sunnickiej al-Kaidy. Zdecydowano, że Teheran powinien wypłacić wysokie rekompensaty dla ponad tysiąca Amerykanów o łącznej kwocie 6 miliardów dolarów.

W 2016 roku, Senat przyjął ustawę JASTA, która pozwala mieszkańcom Stanów Zjednoczonych składać pozwy przeciwko Arabii Saudyjskiej, ze względu na to większość zamachowców posiadało saudyjskie obywatelstwo. Rodziny ofiar ataku na WTC złożyły masowe pozwy. Sąd w Nowym Jorku odrzuca ich roszczenia wobec Arabii Saudyjskiej, ale za to zrzuca całą odpowiedzialność na Iran – największego wroga Izraela i państwa Saudów.

Decyzja ma znaczenie symboliczne i nie posiada wiążącego mechanizmu, który zmusiłby Iran do zapłaty. Istnieje jednak możliwość pobrania tej kwoty z zamrożonych irańskich aktywów na rachunkach międzynarodowych, których całkowita wartość wynosi 100-120 miliardów dolarów.

źródło: zmianynaziemi.pl

Komentarze