W Helsinkach Trump i Putin odbyli rozmowę w cztery oczy | Narodowcy.net

W Helsinkach Trump i Putin odbyli rozmowę w cztery oczy

Dzisiaj, 16 lipca w Helsinkach prezydent USA Donald Trump odbył zamkniętą dla mediów rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie trwało 2 godziny i 10 minut. Obaj przywódcy opowiedzieli krótko przebiegu dyskusji.

W poniedziałek 16 lipca odbyło się w stolicy Finlandii Helsinkach spotkanie między Trumpem, a Putinem. Prezydent USA przed spotkaniem napisał na twitterze, że przez lekkomyślne działanie amerykańskiej dyplomacji stosunki z Rosją nie były gorsze. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pomocą portalu społecznościowego zgodziło się ze słowami Donalda Trumpa. Prezydent USA zapowiedział, że będzie rozmawiał z przywódcą Rosji o sprawach handlowych, zbrojeniach jądrowych, kwestiach wojskowych i może o Chinach.

Zbrojenia jądrowe

Prezydent Rosji powiedział, że przekazał Donaldowi Trumpowi podczas spotkania notatkę z konkretnymi propozycjami dotyczącymi nierozpowszechniania broni jądrowej. Putin podkreślił również, USA i Rosja są odpowiedzialne za bezpieczeństwo międzynarodowe. Przywódcy mieli rozmawiać na temat dialogu w sprawie stabilności strategicznej i nierozpowszechniania broni masowego rażenia.

Kwestia Ukraińska

Prezydenci Rosji i USA omówili również sytuację na Ukrainie. Wspólnie określili, że kryzys nad Dnieprem jako “wewnętrzny”. Putin powiedział, że Stany Zjednoczone mogłyby bardziej stanowczo działać, aby na rząd w Kijowie przestrzegał porozumień mińskich.

Ingerencja Rosji w wewnętrzne sprawy USA

Prezydent Trump podczas spotkania poruszył kwestię ingerencji Rosji w wybory w USA. Przywódca Stanów Zjednoczonych zaznaczył, że nie widzi powodu, aby wierzyć w oskarżenia, jakoby to państwo ingerowało w przebieg głosowania. Według Trumpa Putin odrzucił to oskarżenie. Dziennikarz, gdy zapytał prezydenta USA, komu wierzy ws. Russiagate: FBI czy Putinowi, powiedział, że ma powody wierzyć obu stronom. Określił również śledztwo przeprowadzone przez prokuratora Mullera jako katastrofę dla Stanów Zjednoczonych i stosunków dyplomatycznych z Rosją.

Rezultat

Obaj przywódcy zaznaczają, że spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Prezydent Putin powiedział, że rozmowa przebiegła w otwartej i merytorycznej atmosferze. Prezydent Trump również był zadowolony ze spotkania.

źródła: forsal.pl, rmf24.pl

Komentarze