W Łodzi powstaje pakiet relokacyjny dla Ukraińców | Narodowcy.net

W Łodzi powstaje pakiet relokacyjny dla Ukraińców

Co dziesiąty mieszkaniec Łodzi jest Ukraińcem. Pakiet relokacyjny ma zatrzymać ich w Łodzi i zachęcić do ściągnięcia swoich rodzin. 

Pracami nad pakietem zajmuje się trzech urzędników. Są oni zatrudnieni w Biurze Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski stwierdził, że mają to być ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają lub dopiero przyjadą i ściągną swoje rodziny.

Pakiet jest w opracowaniu, ale kilka założeń jest już realizowanych. Chodzi np. o wersję urzędowej strony w języku ukraińskim czy możliwość wyboru ukraińskiej wersji językowej podczas obsługi biletomatu w autobusie czy tramwaju. Jeden z pracowników centrum kontaktu z mieszkańcami uczy się języka ukraińskiego, by wizyta Ukraińców w tym miejscu była jeszcze prostsza.

Obecnie językami, jakimi mogą porozumiewać się Ukraińcy z urzędnikami są: polski, rosyjski i angielski. Urzędnicy nawiązali też kontakt z pracownikami Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców z Uniwersytetu Łódzkiego. Celem jest nauka dzieci pracujących u nas Ukraińców języka przed pójściem do szkoły.

Z raportu firmy Antal wynika, że specjaliści decydujący się na związaną z pracą zmianą miejsca zamieszkania, mogą liczyć na dodatek do podstawy wynagrodzenia od 2,5 tys. do 10 tys. brutto.

Agnieszka Wójcik z firmy Antal zwraca jednak uwagę na branżę oraz doświadczenie, od którego zależy wysokość dodatku.

Wysokość dodatku finansowego jest zależna przede wszystkim od branży i doświadczenia danego pracownika.

Według badań firmy Antal firmy chcące ściągnąć pracownika stosują głównie zachęty finansowe. 23 procent firm oferuje wyższą podstawę wynagrodzenia, natomiast 34 procent oferuje bonus, który jest wypłacany po zatrudnieniu.

 

Źródło: dzienniklodzki.pl

Komentarze