W zeszłym roku w Europie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, a kilkadziesiąt zmarło | Narodowcy.net

W zeszłym roku w Europie zachorowało na odrę ponad 20 tys. osób, a kilkadziesiąt zmarło

Jak donosi Polski Zakład Higieny, po raz pierwszy w historii liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej bezpiecznego poziomu. W 2017 r. poziom szczepień na odrę wyniósł 94 %, gdzie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby było to minimum 95%.

W Polsce szczepienia dzieci przeciwko odrze są obowiązkowe, o czym mówi ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że za nieszczepienie dzieci może grozić kara finansowa od 100 zł do 5 tys. zł. Kary będzie można nakładać wielokrotnie, gdzie górną granicą ma być 50 tys. zł. Decyzję o grzywnie podejmować ma wojewoda na wniosek sanepidu.

Z roku na rok wzrasta liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie – od 3 tys. w 2008 r. do 30 tys. w 2017 r. Powodem tego są zdobywające coraz większą popularność w Polsce i Europie ruchy antyszczepionkowe.

Specjaliści alarmują, że odra i inne choroby zakaźne stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Twierdzą również, że brak szczepień odbija się konsekwencjami na całym społeczeństwie, zwłaszcza na dzieciach.

Odra niewystępująca w Europie od niemal 20 lat wraca ze zwiększoną mocą. Największy problem z nią mają Ukraińcy i Białorusini.

źródło: money.pl

Komentarze