Warszawa: nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego | Narodowcy.net

Warszawa: nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Decyzją sądu aleja Armii Ludowej w Warszawie nie zostanie zamieniona w ulicę Lecha Kaczyńskiego. Sprawa dotyczyła decyzji wydanej przez wojewodę ws. zmiany nazw 12 ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Sąd dokonuje oceny pod względem jej zgodności z prawem. Chcę wyraźnie wskazać, że w żaden sposób nie wchodzi w naturę historyczną czy polityczną. Sąd nie jest władny i nie ocenia polityki historycznej. Może jedynie wystawić ocenę decyzji wojewody mazowieckiego w związku z jej nieskładnością z prawem

– brzmi uzasadnienie decyzji sędziego.

W listopadzie ubiegłego roku , Zdzisław Sipiera (wojewoda mazowiecki) wydał decyzję dotyczącą zmiany nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie wykonuje tzw. zarządzenie zastępcze. Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje, a powinna (…) trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo. Z tego oczywiście skorzystałem

– argumentował swoją decyzję Sipiera.

Również w listopadzie 2017 r., Rada Warszawy głosami Platformy Obywatelskiej postanowiła zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zmiany tych 47 nazw ulic przez Sipierę. Według radnych PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych , a decyzji nie konsultował z mieszkańcami.

Źródło: onet.pl

Komentarze