Węgry: zakaz dla Gender Studies? ,,Są bezużyteczne" | Narodowcy.net

Węgry: zakaz dla Gender Studies? ,,Są bezużyteczne”

Jak podaje Hungary Journal powołując się na portal HVG.hu – Ministerstwo Ludzkich Możliwości (EMMI) przekazało węgierskim uniwersytetom do zaopiniowania projekt zmian prawnych zakładających zakaz nauczania na wyższych uczelniach Gender Studies. 

Projekt zmian budzi wątpliwości dwóch uniwersytetów – największego w kraju ELTE finansowanego przez państwo oraz  Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), założonego przez George’a Sorosa . Uczelnie dostały 24 godziny na wypowiedzenie się w sprawie.

Jeśli poprawki wejdą w życie oznaczać to będzie, że na Węgrzech będzie obowiązywać zakaz wykładania na uczelniach wyższych gender studies i nikt nie będzie mógł uzyskać stopnia naukowego w tej dziedzinie. Jednakże portal HVG.hu zauważa, że CEU oferuje zarówno stopnie naukowe węgierskie jak i amerykańskie. Ewentualna zmiana nie będzie miała wpływu na te drugie. W ocenie węgierskiego ministerstwa gender studies są bezużyteczne z punktu widzenia rynku pracy. Pracodawcy nie wyrażają bowiem zainteresowania zatrudnianiem absolwentów tego kierunku studiów, stąd są one nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, a uruchomienie ich nie miało na celu przekazania studentom przydatnej wiedzy.

Węgierski portal zauważa, że władze Węgier krytykują gender studies uważając je za ideologię a nie naukę.

źródło: medianarodowe.com

Komentarze