Węgrzy wyrazili zgodę na stacjonowanie wojsk USA | Narodowcy.net

Węgrzy wyrazili zgodę na stacjonowanie wojsk USA

Węgierski parlament we wtorek wyraził zgodę na stacjonowanie na terytorium państwa wojsk Stanów Zjednoczonych. Był to jeden z warunków wejścia w życie porozumienia obronnego między Waszyngtonem a Budapesztem. Zgodę wyraziło 162 parlamentarzystów, 3 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu.

Wyrażenie zgody na stacjonowanie wojsk USA na terytorium Węgier było ważnym punktem układu obronnego podpisanego dwa tygodnie temu. Zgoda parlamentu była niezbędna, ponieważ według konstytucji tylko parlament może wyrazić zgodę na stacjonowanie obcych wojsk na terenie państwa.

Umowa jeszcze bardziej wzmocni naszą już teraz ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz pomoże nam przygotować się do wspólnych wyzwań stojących przed nami jako sojusznikami w XXI wieku – ambasador USA w Węgrzech David Cornstein

Ambasador dodał, że sojusz zostanie wzmocniony w najbliższym czasie,w miarę jak Węgry zbliżą się do osiągnięcia obowiązkowego poziomu wydatków obronnych w NATO, przyśpieszą modernizację sił zbrojnych poprzez zakupienie sprzętu kompatybilnego z NATO. Minister obrony Węgier Tibor Benkoe powiedział we wtorek, że kraj zobowiązał się uzyskać poziom 2% PKB wydatków na obronę do 2024 roku.

źródło: forsal.pl

Komentarze