Wiceprezes Huawei w areszcie | Narodowcy.net

Wiceprezes Huawei w areszcie

Dyrektor finansowa chińskiego giganta teleinformatycznego Huawei, Meng Wanzhou pozostanie w kanadyjskim areszcie do poniedziałku. Została zatrzymana na wniosek władz USA pod zarzutem pogwałcenia przez Huawei sankcji USA wobec Iranu.

Kanadyjski sędzia w piątek oświadczył, że potrzebuje więcej czasu by rozpatrzyć proponowane przez adwokatów Wanzhou warunki zwolnienia jej za kaucją.

W sobotę chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało władze Kanady do natychmiastowego zwolnienia dyrektor finansowej koncernu Huawei, zagroziło również poważnymi konsekwencjami. Ministerstwo określiło sprawę zatrzymania Meng jako bardzo nieprzyjemną.

Władze amerykańskie domagają się jej ekstradycji do USA, gdzie grozi jej oskarżenie o wprowadzenie w błąd amerykańskich banków w sprawie kontaktów biznesowych Huawei z Iranem.

Władze USA utrzymują, że Huawei wykorzystywał swoją filię Skycom w Hongkongu do sprzedaży Iranowi w latach 2009-2014 aparatury i programów komputerowych z pogwałceniem amerykańskich sankcji wobec tego kraju.

Za te wszystkie zarzuty Meng groziłoby w USA nawet 30 lat więzienia.

Władze amerykańskie wprowadziły zakaz stosowania urządzeń produkcji Huawei przez rząd federalny i w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych, argumentując, że urządzenia te umożliwiają Chinom penetrację tych systemów chińskim szpiegom w celu zdobycia tajemnic technologicznych. Waszyngton zabiega, aby sojusznicy wprowadzili podobne zakazy stosowania produktów Huawei.

Źródło: bankier.pl

Komentarze