Wielka mistyfikacja? Nowe badania Całunu Turyńskiego | Narodowcy.net

Wielka mistyfikacja? Nowe badania Całunu Turyńskiego

Naukowcy, którzy podjęli się badaniom Całunu Turyńskiego poddają pod wątpliwość jego autentyczność. Płótno zostało przeanalizowane przy pomocy technik z dziedziny kryminalistyki.

Naukowcy uważają, że plamy krwi nie pochodzą od ukrzyżowanego człowieka. Nowe badania, których wyniki opublikowano w Journal of Forensic Sciences, wskazują że Całun Turyński to mistyfikacja. Użyto technik wykorzystywanych w kryminalistyce. BuzzFeed informuje:

Całun Turyński był wielokrotnie badany, ale nigdy w ten sposób

Zadania podjęła się grupa badaczy pod przewodnictwem Matteo Borriniego, który jest naukowcem z katedry medycyny sądowej z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu. Z pomocą prawdziwej i syntetycznej krwi sprawdzali, jakie ślady na tkaninie zostawia krwawiący leżący człowiek.  Badania wykazały, że Całunem owinięto stojącego człowieka. Okazało się, że w przypadku leżącego człowieka ślady na płótnie byłyby rozmieszczone pod innymi kątami niż te na Całunie.

Naukowcy doszli do wniosku, że do stworzenia Całunu użyto stojącego człowieka, który został wcześniej zraniony w odpowiednich miejscach.

Sam fakt, że plamy krwi pozostały na rzekomo oczyszczonym ciele zmarłego, budzi wiele wątpliwości

– powiedział Jonathyn Priest, ekspert z dziedziny medycyny sądowej z Bevel, Gardner and Associates

Badacze zastrzegają, że ich badania nie są ostateczne. Nie uwzględniali czynników takich jak wpływ czyszczenia zwłok i przygotowywania ich do pochówku. To materiał na kolejne śledztwo.

 

źródło: o2.pl

 

Komentarze