Włochy opuszczą Unię Europejską? Rosną nastroje antyunijne! | Narodowcy.net

Włochy opuszczą Unię Europejską? Rosną nastroje antyunijne!

Włoski lekarz i polityk Maurizio Brucchi w rozmowie z brytyjską gazetą Daily Express powiedział, że po ustaniu pandemii koronawirusa Włochy prawdopodobnie wystąpią ze struktur Unii Europejskiej.

Daily Express opisało apele premiera Włoch o zwiększenie unijnego wsparcia dla tego borykającego się z epidemią koronawirusa państwa. Giuseppe Conte wzywał Unię Europejską do wykorzystania do walki ze skutkami epidemii funduszu stabilizacyjnego w wysokości 500 miliardów euro, utworzonego w minionej dekadzie w związku z kryzysem zadłużeniowym. Premier Włoch dążył również do umożliwienia emitowania przez strefę euro wspólnych „koronaobligacji”. Jego plany wywołały jednak opór państw Północy, a sami Włosi mieli poczucie, że Unia Europejska pozostawiła ich samym sobie.

Ponadto mniej więcej w tym samym okresie do Włoch zostały wysłane transporty z pomocą medyczną od Rosji i Chin. W takiej sytuacji nastroje europsceptyczne sięgnęły we Włoszech zenitu – powiedział gazecie Daily Express Maurizio Brucchi, przedstawiany jako uznany włoski lekarz i były burmistrz miasta Teramo. W jego opinii pandemia koronawirusa nieuchronnie zmieni Unię Europejską. „Po tej pandemii obudzimy się w zupełnie innym świecie” – twierdzi Włoch. Jak głosił, nie ma wątpliwości, że jego państwo zacznie poważnie rozważać, czy dalsza obecność w UE ma sens. Ponadto wspomniał o rosnącej popularności facebookowych grup promujących „Italexit”, czyli wyjście Włoch z UE. Brucchi wyraził opinię, że Włochy powinny odwrócić się od Europy i zwrócić ku Azji lub Stanom Zjednoczonym. Jest zdania, że obecnie zgadza się z tym wielu Włochów.

Jak napisała brytyjska gazeta, Maurizio Brucchi twierdzi, że Włochy najprawdopodobniej opuszczą Unię Europejską po ustaniu epidemii.

Warto dodać, że w podobnym tonie wyraził się szef największej włoskiej partii opozycyjnej i były wicepremier Włoch Mateo Salvini. „15 dni zajęło im sprawdzeniu komu, jak i czy w ogóle pomóc, podczas gdy ludzie umierają”. Dalej porównał UE do węży i szakali. „Najpierw pokonamy wirusa, a później pomyślimy o UE. I, jeśli potrzeba, pożegnamy się. Bez podziękowania” – napisał Salvini na Twitterze.

Podczas narady liderów krajów Unii Europejskiej premier Giuseppe Conte poprosił UE o większą solidarność, a także dał 10-dniowe ultimatum pięciu najważniejszym unijnym instytucjom (Radzie Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu, Banku Centralnemu oraz Eurogrupie) na wypracowanie lepszego planu kryzysowego.

Pomimo wsparcia przewodniczącego PE Davida Sassoli i przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, jego prośba została odrzucona. Poirytowany tym faktem Giuseppe Conte powiedział szczerze o końcu wspólnoty europejskiej: „Jeśli UE nie jest solidarna, to projekt europejski jest skończony”.

Komentarze