Wojsko Polskie będzie defilowało w Katowicach, a nie w Warszawie | Narodowcy.net

Wojsko Polskie będzie defilowało w Katowicach, a nie w Warszawie

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego Wojsko Polskie będzie defilowało w tym roku w Katowicach, a nie w Warszawie. O decyzji poinformował Prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty w Chorzowie.

Podjęliśmy decyzję z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i premierem Mateuszem Morawieckim, że w tym roku wyjątkowo ze względu na to, że jest Rok Powstań Śląskich (…) Święto Wojska Polskiego będzie obchodzone tutaj, na Górnym Śląsku – Prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP poinformował również, że Minister Obrony Narodowej opracowuje trasę przemarszu, po której przejdzie defilada. Andrzej Duda zaprosił wszystkich na defiladę w Katowicach. Podczas pobytu na Górnym Śląsku Prezydent RP wraz z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim posadzili Dąb Powstań Śląskich.

Warto przypomnieć, że Sejm RP uchwalił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Powstania Śląskie wybuchały w 1919 roku, 1920 roku i 1921 roku. Drugie Powstanie Śląskie wybuchło w nocy 19/20 sierpnia, w tym samym czasie Wojsko Polskie walczyło z wojskami bolszewickimi w Bitwie Warszawskiej. Drugie Powstanie Śląskie trwało do 25 sierpnia 1920 roku. Dzięki niemu udało się usunąć z obszaru plebiscytowego niemieckie organy bezpieczeństwa.

źródło: wiadomosci.wp.pl/ pl.wikipedia.org

Komentarze