Wybrano następcę braci Castro. Kuba ma nowego prezydenta. | Narodowcy.net

Wybrano następcę braci Castro. Kuba ma nowego prezydenta.

 
W dniu dzisiejszym Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej, czyli kubański parlament, wybrał na prezydenta tego kraju dotychczasowego pierwszego wiceprezydenta Miguela Diaza-Canela.

Wybór na przewodniczącego nowej Rady Państwa, a tym samym na stanowisko głowy państwa  Diaza-Canela nie było zaskoczeniem. Zdobył on 603 na 604 głosy członków Zgromadzenia Narodowego.  W ten sposób symbolicznie kończy się epoka braci Castro, którzy rządzili krajem od czasów kubańskiej rewolucji z 1959 roku. Fidel Castro doszedł do władzy po obaleniu rządów generała Fulgencio Batisty, a w 2006 roku przekazał władzę swojemu bratu Raulowi, który mimo zamiany na stanowisku głowy państwa ma pozostać na czele Komunistycznej Partii do 2021 roku.

Nowy prezydent Kuby Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez przyszedł na świat rok po rewolucji kubańskiej, 20 kwietnia 1960 roku. W latach 80. zaangażował się w działalność polityczną piastując kolejne stanowiska w Komunistycznej Partii Kuby oraz jej młodzieżówce. Od 2009 do 2012 był ministrem szkolnictwa wyższego w rządzie Raula Castro, po czym objął urząd wicepremiera. W 2013 mianowany wiceprzewodniczącym Rady Państwa.

źródło:  tvp.info, wp.pl

Komentarze