Wydano Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem | Narodowcy.net

Wydano Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem

Na wniosek prokuratora IPN Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania za Stefanem Michnikiem.

– Zarzuty dotyczą zbrodni komunistycznych – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Stefan Michnik podejrzany jest o popełnienie w 1952 i 1953 roku w Warszawie 30 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne. Wyczerpują one znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Przestępstwa, o które jest podejrzany, polegały na wydaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci oraz kary więzienia wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – poinformował pion śledczy IPN.

Przyrodni brat Adama Michnika był kapitanem Ludowego Wojska Polskiego. Ponadto pełnił funkcję sędziego i adwokata. Po II wojnie światowej wstąpił w szeregi komunistów. Były to PPR i następnie PZPR. Od 1951 r. po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Prawniczej został asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie w stopniu podporucznika. W kwietniu 1952 r. został porucznikiem i zaczął przewodniczyć składom sędziowskim sądzącym schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyniemieckiej.

Oskarżany o zbrodnie stalinowskie był sędzią między w licznych procesach. Były to sprawy m.in. majora Zefiryna Machalli, pułkownika Stanisława Weckiego, majora Karola Sęka z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

W 1969 r. po tzw. wydarzeniach marcowych 1968 r. wyjechał do Szwecji. Tam mieszkał jako emerytowany bibliotekarz w miasteczku Storvreta, około 10 kilometrów od Uppsali. Obecnie mieszka w Göteborgu.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Komentarze