Za tydzień Turcja otrzyma nowy system rakietowy S-400 | Narodowcy.net

Za tydzień Turcja otrzyma nowy system rakietowy S-400

W niedziele rozpocznie się załadunek systemu rakietowego S-400 dla Turcji. Rakiety zostaną dostarczone w przyszłym tygodniu.

Rakiety zostaną załadowane na dwa samoloty towarowe. Do Turcji przybędzie również 9 specjalistów, którzy stanowią specjalny zespół techniczny. Rosjanie przyjadą w poniedziałek. Turecki zakup wywołał oburzenie strony amerykańskiej. Waszyngton domagał się od Ankary odroczenia zakupu systemu S-400 w zamian za amerykańskie rakiety typu Patriot. Strona amerykańska groziła Turcji odmowy sprzedaży myśliwców wielozadaniowych F-35. Ostatecznie Stany Zjednoczone 28 czerwca przyjęły ustawę zakazującą sprzedaży myśliwców Ankarze. Waszyngton obawia się, że jeśli Turcja będzie posiadać system rakietowy S-400 i samoloty F-35 to radary rosyjskie będą mogły rozpoznać i śledzić myśliwce amerykańskie.

S-400 Triumf (kod NATO SA-21 Growler) to rosyjski system rakietowy czwartej generacji. Jest wersją rozwojową systemu S-300 PMU. Według Rosjan S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów znajdujących się w odległości nawet 400 km. Jest zdolny również do zwalczania samolotów, pocisków manewrujących, pocisków balistycznych o zasięgu 3500km.

 

źródło: pl.sputnik.com, pl.wikipedia.org

 

 

Komentarze