Zakaz handlu w niedzielę przegłosowany | Narodowcy.net

Zakaz handlu w niedzielę przegłosowany

Po wielomiesięcznych bojach, licznych kłótniach, zmianach planów dotyczących niedziel wolnych od handlu, sejm dziś przegłosował ustawę o zakazie handlu. Posłowie zdecydowali, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – jedna, a pełny zakaz będzie obowiązywał od 2020 r.

Za ustawą było 254 posłów, przeciw 156, natomiast 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do senatu. Jeśli senatorowie nie zgłoszą żadnych uwag, ustawa trafi do podpisu u prezydenta.

Pomysł zamknięcia sklepów w niedziele wypłynął z “Solidarności”. Związek chciał zupełnego zakazu, napisał projekt ustawy, zebrał podpisy. Początkowo nawet chciał karać za złamanie zakazu więzieniem.

W praktyce jednak ustawa wygląda trochę inaczej. W przyszłym roku sklepy będą otwarte pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 tylko w ostatnią niedzielę. W roku 2020 będzie można handlować jedynie w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą, a także w inne, wskazane w ustawie.

W sejmie nie mogło się również obyć bez krytyki nowej ustawy.

 

Po co ideologiczna ustawa, która narzuca Polakom sposób spędzania wolnego czasu

-powiedział poseł PO Jacek Protasiewicz.

 

Nowoczesna chciała zmiany tytułu ustawy na ustawa o ograniczeniu wzrostu gospodarczego.

 

Jeśli nasz wzrost jest uzależniony od konsumpcji, a my wycinamy z tej konsumpcji jeden dzień, to nazwijmy rzeczy po imieniu

-dodała z kolei posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska.

 

medianarodowe.com

 

 

Komentarze