Prezydent Lublina nie zezwolił na Marsz Równości | Narodowcy.net

Prezydent Lublina nie zezwolił na Marsz Równości

9 października decyzją prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka Marsz Równości, zaplanowany ma 13 października, został zakazany. Nie odbędą się również kontrmanifestacje środowisk narodowych.

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent Krzysztof Żuk powołał się na art. 14 ,,Prawa o zgromadzeniach”

Stanąłem przed trudną decyzją. Zostałem wciągnięty w brutalną polityczną walkę ideologiczną, ale w obliczu zagrożenia życia i bezpieczeństwa mieszkańców, które jest dla mnie najważniejsze i stanowiska policji wyrażonego przez komendanta na dzisiejszej naradzie, nie zostaje mi nic innego niż wydać zakaz dla obu zgromadzeń powołując się na art. 14 Prawo o zgromadzeniach

– oznajmił prezydent.

Lubelskie koło Młodzieży Wszechpolskiej od początku włączyło się w walkę o ten zakaz. Przeciwko marszowi zebrała się koalicja środowisk narodowych i kibicowskich. Na terenie Lublina do pierwszego znaczniejszego starcia doszło w ubiegły piątek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesję zwołali radni PiS chcący zakazać marszu 13 października (dzień objawień fatimskich). Na 31 radnych PiS ma ich w radzie 15, a PO 16. Radni PO zbojkotowali sesję, a głosowanie nie odbyło się (konieczne jest 50%+1, aby podjąć uchwałę).

W ubiegły piątek (5 października) prezydent Lublina skierował do lubelskiej policji wniosek o przygotowanie dokładnej analizy zagrożenia, jakie może wystąpić podczas Marszu Równości. Stwierdził on, że jeżeli Policja zajmie jednoznaczne stanowisko na temat tego, czy istnieje faktyczne zagrożenie zdrowia lub życia mieszkańców miasta.

Odpowiedź Komendanta Miejskiego Policji w Lublinie nie była całkowicie jednoznaczna. Komendant powołał się na przykłady Marszy Równości z całego kraju:

Niemniej jednak, na podstawie oceny i analizy podobnych wydarzeń, które miały miejsce w innych częściach kraju, należy domniemywać, iż istnieje prawdopodobieństwo udziału w Marszu Równości planowanym na dzień 13 października różnych grup społecznych o przeciwstawnych poglądach, których spotkanie w jednym miejscu może doprowadzić do konfliktu i może być jednocześnie zagrożeniem dla mieszkańców Lublina.

Nie mogąc pogodzić się z przegraną, zwolennicy środowisk LGBT wyposażeni w banery i tęczowe flagi rozpoczęli pikietę pod Ratuszem. Doszło do starć słownych pomiędzy środowiskami lewicowymi a narodowymi.

 

źródło: onet.pl/gazeta.pl

Komentarze