Zamieszki w Zimbabwe po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych | Narodowcy.net

Zamieszki w Zimbabwe po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych

Do starć cywilów z policją doszło po ogłoszeniu wyników wyborów. Ludzie nie zgadzają się na zwycięstwo partii byłego prezydenta Roberta Mugabe.

Policja użyła armatek wodnych oraz gazu łzawiącego. Trzy osoby nie żyją.

Po zliczeniu głosów ze 153 okręgów wyborczych Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe – Front Patriotyczny (ZANU-PF) ma 110 miejsc w 210-mandatowym Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej parlamentu), a opozycyjny Ruch na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) – 41 miejsc

– poinformowała telewizja ZBC.

ZANU-PF potrzebuje jeszcze trzydziestu mandatów, aby mieć większość parlamentarną i móc zmienić konstytucję. Przewodniczącym partii jest Emmerson Mnangagwa, który jest prezydentem od listopada zeszłego roku. Wtedy to po 37 latach rządów władzę oddał Mugabe. Mnangagwa przez wiele lat był prawą ręką Mugabe.

Opozycyjne MDC, któremu przewodniczy Nelson Chamisa oskarża komisję o zwlekanie z ogłoszeniem wyborów oraz nieprawidłowości w głosowaniu. MDC zwyciężyło w większości ośrodków miejskich.

Zamieszki wybuchły zaraz po ogłoszeniu cząstkowych wyników wyborów. Protestowali zwolennicy MDC paląc flagi ZANU-PF i ścierając się z policją, która używała gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Prezydent kraju Emmerson Mnangagwa wezwał do zachowania spokoju i zaprzestania prowokacyjnych zachowań.

W wyborach parlamentarnych obywatele Zimbabwe mogli wybierać spośród około 130 partii. W poniedziałek odbyły się również wybory prezydenckie. Oczekuje się zwycięstwa obecnego prezydenta już w pierwszej turze. Jeśli jednak nowy prezydent nie zostanie wyłoniony, druga tura nastąpi 8 września.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Komentarze