Zaskakująca decyzja Watykanu. Stolica Apostolska polepsza relacje z komunistycznym rządem Chin | Narodowcy.net

Zaskakująca decyzja Watykanu. Stolica Apostolska polepsza relacje z komunistycznym rządem Chin

W ostatnich dniach Watykan poprosił biskupów Petera Zhuanga z Shantou i Jospeha Guo Xijina z Mindong o przejście na emeryturę, bądź rezygnację. Mieliby ich zastąpić wyświęceni bez zgody Stolicy Apostolskiej biskupi ze Stowarzyszenia Patriotycznego w Chinach.

Z dostępnych informacji wiemy, że biskup Zhuang już w Grudniu opuścił Shantou w celu spotkania się z wysłannikiem Watykanu w Pekinie. Obecny biskup miał być namawiany do ustąpienia ze stanowiska na rzecz biskupa Huang Bingzhanga. Jego miejsce miałby więc zająć wyświęcony bez zgody papieża członek oficjalnego „chińskiego stowarzyszenia patriotycznego” oraz osoba reprezentująca komunistyczna reżim w chińskim parlamencie.

Przedstawiciele Stolicy Apostolskiej udali się również z wizytą do biskupa  Josepha Guo Xijin z prowincji Fujian. Jego urząd miałby przejąć również nieuznawany dotychczas za ważnie konsekrowanego biskup Vincent Zhan Silu. Warto zaznaczyć, że biskup Guo Xijin był już kilkukrotnie porywany oraz aresztowany i bezskutecznie namawiany do rezygnacji ze stanowiska przez komunistów.

Prześladowania biskupa Guo Xijin nie są pojedynczym przypadkiem w komunistycznych Chinach.
Ostatnimi czasy wierni Watykanowi biskupi Jan Gao Kexian w 2004 roku i Jan Han Dingxian w 2007 roku również zostali porwani. Torturowani i namawiani na przejście do „kościoła patriotycznego” biskupi ostatecznie zmarli pozostając do końca wierni Rzymowi.

Chińskie władze twierdzą, że nauczanie Kościoła katolickiego powinno być zgodne z potrzebami rozwoju nowoczesnych Chin. Poinformował o tym Yú Zhèngshēng, doradca państwowy ds. wiary na spotkaniu z kierownictwem Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Ten komunistyczny urzędnik i polityk twierdzi, że interpretacja dogmatów wiary powinna współgrać z tradycją wielkiej chińskiej kultury i wpisywać się w specyfikę społeczeństwa socjalistycznego. Tym samym Yú Zhèngshēng wyraził nadzieję, że chińscy biskupi odniosą się ze zrozumieniem do tej prośby.

Zdaniem watykanisty Sandro Magistra oznaczałoby to przedziwną mieszankę tradycyjnych wartości z marksizmem. A także kontrolę państwa nad religią, na modłę konfucjańskiego cesarstwa. Watykanista wyraża zdumienie, że tego typu poglądy są w wielu wpływowych kręgach Kościoła przyjmowane z aprobatą.

Dużo do powiedzenia w tych sprawach ma emerytowany biskup Hongkongu kardynał Joseph Zen. Stanowczo sprzeciwia się on porozumieniu Watykan-Chiny.

KS

 

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.