Zbiorowy gwałt na 18-latce. Hiszpanie protestują po wyroku | Narodowcy.net

Zbiorowy gwałt na 18-latce. Hiszpanie protestują po wyroku

Wczorajsza sobota była trzecim dniem demonstracji po skazaniu pięciu młodych mężczyzn, którzy zbiorowo zgwałcili nastolatkę. Manifestujący nie zgadzają się z wymiarem kary twierdząc, że sąd zbyt łagodnie potraktował oskarżonych. Największe oburzenie budzi przede wszystkim klasyfikacja czynu sprawców, która pozwoliła im uniknąć dłuższego więzienia.

Sąd w Hiszpanii skazał w czwartek pięciu mężczyzn na karę więzienia za seksualne wykorzystanie 18-latki podczas dorocznej fiesty ku czci św. Fermina w 2016 r. Zostali oni oczyszczeni z zarzutu gwałtu zbiorowego na kobiecie.

Pięciu mężczyzn – José Ángel Prenda, Alfonso Cabezuelo, Antonio Manuel Guerrero, Jesús Escudero i Angel Boza – zostało skazanych z paragrafu mówiącego o „niegodziwym traktowaniu seksualnym”. Sąd uznał, iż nie zastraszali ani też nie stosowali przemocy wobec 18-latki.

Według policyjnego raportu, dziewczyna była „bierna” i miała cały czas zamknięte oczy. Obrońcy oskarżonych dowodzili, że jej bierna postawa jest dowodem zgody na seks, zaś prokurator argumentował, że zachowanie 18-latki wynikało z ogromnego strachu.

Pomimo tego, iż oskarżyciel zażądał 20 lat pozbawienia wolności, sąd skazał mężczyzn tylko na 9.

Sprawa wywołała powszechne oburzenie w całej Hiszpanii. Demonstranci zaczęli gromadzić się na placu przed budynkiem sądu już w czwartek. Według policji w sobotę na ulice Pampeluny wyszło 30 tysięcy osób.

 

 

Komentarze