Zmarł książę Karol Stefan Habsburg | Narodowcy.net

Zmarł książę Karol Stefan Habsburg

W środę, w wieku 96 lat, zmarł syn ostatnich właścicieli dóbr żywieckich, książę Karol Stefan Habsburg.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, podkreślił, że książę Karol był wielkim przyjacielem miasta, zatroskanym o jego los. Został także jego honorowym obywatelem.

Karol Stefan Habsburg urodził się 29 października 1921 r. Był synem arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrony ze Szwecji. Dzieciństwo spędził w Żywcu.

Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838r. Wybudowali w mieście słynny browar, współcześnie jeden z największych w Polsce.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dóbr był Karol Olbracht i Alicja. Jako bardzo przywiązani do polskości, finansowali wiele przedsięwzięć naukowych,kulturalnych oraz organizacji społecznych. Arcyksiążę był pułkownikiem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez Niemców. Księżna złożyła przysięgę w AK. Za działalność w konspiracji została uhonorowana Krzyżem Walecznym. Niemcy stosowali wobec Habsburgów z Żywca represje – ich majątek został zarekwirowany.

Po wojnie Habsburgowie byli prześladowani przez komunistów. Władze odebrały im polskie obywatelstwo zaraz po wyjeździe z kraju. Księżna Maria Krystyna, siostra Karola, ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej. Wróciła do Polski i zamieszkała w dawnej żywieckiej posiadłości Habsburgów.

Źródło: PCh24.pl

Komentarze