Zmarł ostatni król Rumunii | Narodowcy.net

Zmarł ostatni król Rumunii

5 grudnia 2017 roku w swojej szwajcarskiej rezydencji w Aubonne zmarł ostatni król Rumunii Michał I Hohenzollern-Sigmaringen. Miał 96 lat.

Michał I Hohenzollern-Sigmaringen objął tron po śmierci króla Ferdynanda jako sześciolatek. Jednak od 1930 roku władzę w imieniu małoletniego władcy objął jego ojciec Karol II.

W 1940 roku dyktatorem Rumunii został Ion Antonescu, który zdecydował o przystąpieniu do sojuszu z III Rzeszą. Karol II został odsunięty od władzy, a Michał I ponownie został królem. Po klęsce wojsk rumuńskich w walkach z Armią Czerwoną, król namawiał Antonescu do zawieszenia broni. Na skutek odmowy ze strony dyktatora, doszło do zamachu stanu, podczas którego Antonescu i członkowie jego rządu zostali aresztowani. Nowy rząd sformowany przez Michała I przerwał walki z Armią Czerwoną, a niedługo potem Rumunia przystąpiła do wojny po stronie aliantów. Wskutek nacisków ze strony ZSRR 30 grudnia 1947 roku Michał I abdykował, a kilka dni później emigrował do Szwajcarii.

Po upadku komunizmu w 1989 roku nowe władze blokowały monarsze powrót do ojczyzny. Dopiero trzy lata później wydano pozwolenie na odwiedzenie przez Michała I Rumunii, a w 1995 roku przywrócono mu obywatelstwo rumuńskie.

W styczniu 2016 roku wycofał się z życia publicznego na skutek choroby nowotworowej.

źródło: wprost.pl

Komentarze