Zofiówka: nie żyje górnik, do którego dotarli ratownicy | Narodowcy.net

Zofiówka: nie żyje górnik, do którego dotarli ratownicy

W kopalni Zofiówka trwa akcja ratunkowa. Zaangażowanych w nią jest ponad 200 osób, 17 zastępów i cały dostępny sprzęt. Zgodnie z poranną zapowiedzią prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ratownikom udało się dotrzeć do trzeciego górnika, który był przygnieciony elementami konstrukcji. Niestety, mężczyzna nie przeżył.

Prezes JSW Daniel Ozon poiformował, że górnik, do którego dotarli dziś ratownicy to prawdopodobnie trzydziestoośmioletni mężczyzna, który w kopalni pracował od dziesięciu lat.

Jak wynika z najnowszych informacji, ratownicy zauważyli kolejnego górnika. Jest on uwięziony pod zawalonymi rurociągami. Proces jego uwalniania może potrwać kilka godzin.

Dwóch górników uwięzionych pod ziemią udało się ewakuować jeszcze w sobotę.

Obecnie pod ziemią pracuje 17 zastępów ratowniczych, to ponad 200 osób. Akcję ratowniczą utrudniją rumowiska. Jednym z zadań ratowników było wpompowanie powietrza do wyrobiska, to ma zwiększyć szansę przeżycia górników uwięzionych pod ziemią. W skałach są prześwity co daje nadzieję, że górnicy pozostający pod ziemią mają czym oddychać.

Priorytetem jest dostarczenie jak największej ilości tlenu do terenu zagrożonego. Budowane są węzły wentylacyjne – powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.

Ratownicy poruszają się dwoma drogami dojścia. Do zespołu ratowniczych dołączyło kilka nowych z innych kopalni. Łącznie w akcji ratunkowej bierze udział 200 osób.

źródło: jastrzebieonline.pl

Komentarze