Morawiecki na kongresie „Braci Włochów”: Wojna pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w przesłaniu na kongresie włoskiej opozycyjnej partii Bracia Włosi, że „wojna na Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe. Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi”.

W przesłaniu na konferencję programową partii w Mediolanie premier Polski, podkreślił iż „Kongres Braci Włoch jest promieniem nadziei”. Morawiecki zaznaczył także, że grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, zawsze była krytyczna wobec działań prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Szef polskiego rządu w przesłaniu wideo na konferencję programową partii w Mediolanie podkreślił: „Kongres Braci Włochów jest promieniem nadziei; wasze znakomite rezultaty w sondażach zwiastują wiatr zmian w polityce europejskiej”.

Premier, zwracając się do liderki partii Bracia Włosi, Giorgii Meloni, powiedział: „Nasze dobre relacje sprawiają, że myślę o was jako braciach, siostrach Europy. Europy narodów i Europy tożsamości. (...) Europa narodów to jest nasz wspólny cel”.

„Wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo niezbędne są państwa narodowe. Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi” – powiedział Morawiecki.

Na zakończenie Morawiecki życzył opozycyjnej partii powodzenia w następnych wyborach parlamentarnych i stwierdził: „Włochy potrzebują waszego sukcesu, a Europa liczy na was”.

Liderka Braci Włoch podziękowała premierowi Polski za słowa wsparcia oraz napisała na Twitterze: „Nasze zaangażowanie dla Europy narodów wolnych i suwerennych, która szanuje i broni każdą tożsamość narodową, wciąż trwa”.

Bracia Włosi (wł. Fratelli d’ItaliaFdI) to włoska partia polityczna o profilu narodowo-konserwatywnym. Jak podaje portal „Europe Elects”, jest ona drugim najpopularniejszym ugrupowaniem we Włoszech z poparciem na poziomie 21%.

O źródłach popularności tej partii, którą często media określają mianem „postfaszystowskiej” (jej przedstawiciele biorą m.in. co roku udział w upamiętnieniu zamordowanych na Acca Larentia), opowiedział redaktor Nowego Ładu Kacper Kita w podkaście „Podróż bez paszportu”.

Europejski sojusz

W lipcu ub. roku w kilkunastu europejskich stolicach liderzy centro-prawicowych ugrupowań podpisali deklarację będącą odpowiedzią na inaugurację obrad Konferencji ds. Przyszłości Europy w Strasburgu, w której podkreślają, że Unia Europejska wymaga głębokiej reformy, gdyż dzisiaj zamiast chronić Europę i jej dziedzictwo, sama staje się źródłem problemów i niepokoju.

Dokument został podpisany m.in. przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego, przewodniczącej Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz kilkunastu innych partii centro-prawicowych z Bułgarii, Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Litwy i Rumunii. „Współpraca narodów europejskich powinna opierać się na tradycji, na szacunku do kultury i historii państw europejskich, na poszanowaniu judeo-chrześcijańskiego dziedzictwa Europy i łączących nasze narody wspólnych wartości, a nie na ich destrukcji” – zaznaczają sygnatariusze.

CZYTAJ TAKŻE: Państwo narodowe i modernizacja. O alternatywę dla liberalnego wariantu nowoczesności

Narodowcy.net / kresy.pl

Jakub Żunda

Czytaj Wcześniejszy

Militaryzacja narodu - zarys idei

Czytaj Następny

Marine nic się nie stało? Powyborcze spojrzenie na kolejną porażkę Marine Le Pen

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *