Kim jest Jonny Daniels?

Artykuł ukazał się w XXI numerze kwartalnika „Polityka Narodowa” (Wiosna, 2019)

Kim on jest? Co tutaj robi? Jakim cudem udało mu się w tak krótkim czasie osiągnąć taką pozycję? Dla kogo pracuje? Kto go finansuje? W jaką grę gra? Dlaczego po spotkaniu z nim „największy antysemita w Europie” zmienił swoją postawę o 180 stopni? Jakie uzgodnienia zapadały na szabatowych kolacjach, na które zapraszał śmietankę polityczną naszego kraju, z premierem Morawieckim na czele?

Te, i wiele innych pytań, cisną się na usta w związku z postacią Jonnego Danielsa, człowieka mówiącego wprost o „przemyśle Holokaustu” i antysemityzmie Antify, uznanego przez magazyn „Algemeiner” za jednego ze stu najbardziej wpływowych Żydów na świecie, a przez „The Jerusalem Post” – za prawdopodobnie najbardziej zaufanego izraelskiego doradcę Donalda Trumpa1. Próbę odpowiedzi na nie podjął Łukasz Bugajski, opracowując 250-stronicowy raport na temat tego londyńskiego Żyda. Nie jest to dzieło wolne od błędów, aczkolwiek nie umniejsza to jego wartości jako całości i z pewnością stwierdzić można, że stanowi ciekawy materiał, od którego należy zacząć rozważania nt. pana Danielsa, jego powiązań ze światem polityki i biznesu oraz wpływu, jaki wywiera na nasze życie publiczne.

Autor raportu pozbierał dostępne w Internecie dane o interesującej nas postaci i umieścił je w dwóch dokumentach. Autor poniższego tekstu raport opracował, zweryfikował i rozszerzył niektóre wątki. Szczątkowe informacje, pochodzące z różnych źródeł, w końcu układają w całość, która jest tym trudniejsza do zrozumienia, że Daniels przeprowadził bardzo dokładną selekcję materiału na swój temat (np. w TVN-ie w 2014 roku obejrzeć mogliśmy jego zdjęcia, gdzie pozuje razem ze swoją małżonką2 – są one teraz niemalże nie do odszukania) oraz często wysyła sprzeczne sygnały. I na pewno nie odpowiadają na podstawowe pytanie „Kim jest Jonny Daniels?”. Bugajski zapowiedział, że pracuje dalej nad zdobyciem m.in. opinii ludzi, którzy z Danielsem mieli styczność. Do tej pory informował na Twitterze o przynajmniej dwóch niepokojących sytuacjach, jakie miały miejsce po rozpoczęciu prac nad raportem – cztery państwowe firmy zerwały kontrakty z jego kancelarią i podpalono mu samochód. Tak więc to czas pokaże, czy dalszych opracowań się doczekamy.

Historia Danielsa

Urodził się w styczniu 1986 roku w Londynie w szpitalu w Wembley. Wychowany został w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie w dzielnicy Edgware, gdzie spędził całe swoje dzieciństwo. W wieku 18 lat zakończył edukację w elitarnej żydowskiej szkole średniej (Hasmonean), miał studiować historię na University College of London, jednak udał się na roczną przerwę do Izraela.

Tam uczęszczał do talmudycznej szkoły Jesziwa i działał jako wolontariusz w organizacji Zichron Meachem, zajmującej się pomocą dzieciom chorym na raka. Po roku Daniels „zakochał się w Izraelu” i postanowił wstąpić do izraelskiej armii. Służył tam trzy lata3. Przyjęto go do elitarnej jednostki spadochroniarzy. Dosłużył się stopnia sierżanta sztabowego i funkcji strategicznego doradcy sztabu rzecznika armii izraelskiej, specjalizując się w kwestiach związanych z nowymi mediami4.

Po skończonej służbie rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Bar Ilam w Ramat Ganie pod Tel-Awiwem. Uczelnię założył w 1955 roku rabin Meir Bar-Ilan, jako ośrodek promujący religijny syjonizm. Ukończyło ją wielu przyszłych posłów Knesetu.

Przed wyborami w 2009 roku został doradcą Danny’ego Danona5, obecnie stałego reprezentanta Izraela przy ONZ, wtedy ubiegającego się o mandat parlamentarny z list partii Likud (partia syjonistyczna, jej liderem jest obecny premier Izraela Binjamin Netanjahu), której jest członkiem. Danon, wykształcony w USA, powiązany a Agencją Żydowską (syjonistyczna organizacja działająca na całym świecie na rzecz żydowskich interesów), w latach 2014-15 wiceminister obrony, w 2015 minister nauki, technologii i kosmosu.

Po 2009 trudno jest stwierdzić, czym zajmował się Jonny Daniels, najprawdopodobniej był to PR. Równolegle bowiem rozwijał swoją agencję JDPR. Współpracował z politykami i firmami z Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA. W 2011 roku prawdopodobnie zorganizował wizytę Sary Palin w Izraelu. W tamtym okresie była to osoba typowana na kandydata partii republikańskiej na prezydenta USA w wyborach w 2012 roku. Daniels pozytywnie wypowiadał się o Kościele Mormonów (stwierdził, że Żydów i mormonów łączą specjalne więzi, do których „inni chrześcijanie nie byliby zdolni”6), z którym jest silnie powiązany przez przyjaźń z Glennem Beckiem, założycielem portalu The Blaze, pracującym w przeszłości m.in. dla HLN i Fox News. To właśnie z nim, jak wspomina Daniels7, po raz pierwszy odwiedził, w ramach „projektu dokumentalnego”, Auschwitz w 2011 roku.

W 2013 roku firma Danielsa wyprodukowała dwa wyborcze spoty Binjamina Netanjahu. W jednym występuje Donald Trump, a w drugim Chuck Norris. W Internecie można także odnaleźć wspólne zdjęcie Danielsa, Danona i Trumpa, zrobione w jednym z biur obecnego prezydenta USA.

Jeśli chodzi o jego rodzinę, to z notki biograficznej usunął jedno zdanie, rozjaśniające trochę temat, które ciągle dostępne jest w „odmętach” Internetu. „Po opuszczeniu armii Jonny ożenił się z Natalie, dziewczyną pochodzącą z Tel-Avivu, rozpoczął studia politologiczne na Uniwersytecie Bar Ilan i pod koniec pierwszego roku urodziła mu się córka Michal”8. W styczniu 2014 roku mówił o swoich dwóch córkach, jednej w wieku 4 lat, drugiej rocznej. Daniels nie chwali się swoim obecnym stanem cywilnym czy życiem uczuciowym, ale przypuszczać można, że pozostaje w bliskiej relacji ze swoją współpracownicą, Leną Klaudel – pojawia się ona wszędzie, tam gdzie i on. O żonie nic nie słychać.

Jego prapradziadkowie opuścić mieli Dobrzyń nad Wisłą pod koniec XIX wieku, po czym trafili do Londynu. Pradziadek urodził się już w Londynie. Rodzinie się tam nie za bardzo powiodło, więc wrócili do Polski. W 1925 pradziadek Danielsa podobno został brutalnie pobity przez polskich sąsiadów, „tak bardzo, że aż pękła mu czaszka”. Miał brytyjski paszport, więc wyjechał znów do Londynu. W 1933 powrócił do Dobrzynia nad Wisłą wraz z brytyjską prababcią. Ostatecznie znów wyemigrowali do Londynu, cała rodzina pozostała jednak w Polce. Nie wiadomo, co się z nimi stało9.

From The Depths

Daniels wszedł na krajową scenę wraz z drzwiami. 27 stycznia 2014 roku zorganizował obchody 69. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, połączone z obradami Knesetu – było to największe zagraniczne zebranie izraelskiego parlamentu w historii! Dlaczego nie poczekano do okrągłej 70. rocznicy? Jak wyjaśnił Daniels: „Nie możemy czekać. Każda chwila jest cenna. W Izraelu co godzinę umiera ocalały z Holokaustu. Niedługo nikt już nie zostanie”10. Należy też zauważyć, że do wyborów w Polsce pozostało wtedy 1,5 roku11. Wydarzenie zostało sfinansowane przez darczyńców, takich jak „Król zabawy”, Stewart Rahr 12.

Daniels już w 2013 roku występował jako założyciel fundacji From The Depths. Jej rejestracja nastąpiła jednak dopiero w maju 2014 roku. Fundacja nie publikuje sprawozdań finansowych, według założyciela działa dzięki prywatnym darczyńcom. W jej radzie zasiadają dwie osoby: Tomoho Umeda, syn działacza „Solidarności”, japońskiego przedsiębiorcy Yoshiho Umedy13, właściciel szeregu spółek skupionych wokół Tomo Group oraz Ryszard Kunce, przedsiębiorca, właściciel firmy Tuatara. Obydwaj wyglądają na postacie z przypadku. Żaden z nich nie prowadził wcześniej wzmożonych działań na rzecz zachowania pamięci o polskiej społeczności żydowskiej.

Umeda o znajomości z Danielsem wypowiada się następujący sposób:

Poznaliśmy się w 2013 roku, czysto towarzysko. Okazało się, że mamy podobny sposób myślenia. Jonny zaproponował zrobienie bardzo fajnej akcji, czyli zaproszenie całego Knesetu do Auschwitz. Proszę się postawić na moim miejscu, kiedy wiosną 2013 roku siada przede mną 28-letni chłopak i mówi: »Sprowadźmy cały Kneset do Auschwitz. Nie mamy pieniędzy, ludzi, kontaktów, ale zróbmy to«. No i się udało. To było ogromne przeżycie. W Polsce nie zostało ono zauważone z taką siłą, jak na całym świecie. Miało pokrycie medialne porównywalne do Euro 2012, a w Izraelu jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych”. W radzie fundacji zajmować się ma kwestiami czysto formalnymi i kontrolą prawidłowego działania organizacji14.

Wspomniana już Lena Klaudel jest bardzo ważną współpracownicą Danielsa. W 2014 roku objęła ona biuro fundacji w Warszawie, które zarządza wszystkimi przedsięwzięciami na Europę Wschodnią. Z wykształcenia jest architektem. Przez piętnaście lat była związana z branżą public relations. W latach 2001-2003 pracowała w biurze prasowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Klaudel w swojej karierze realizowała projekty dla znanych światowych marek (Coca Cola, Levi’s, grupa Inditex – Zara, Bershka, Massimo Dutti – X-Trade Brokers, Grupa Azoty, Enea Wytwarzanie), a także dla Instytutu Goethego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie15. W swojej przeszłości współpracowała z politykami SLD.

Fundacja zarejestrowana jest na ten sam adres (ul. Koszykowa 10/4 w Warszawie), co firmy Umedy, Biuro Zarządu Okręgowego PiS okręgu nr 19-20 Warszawa, Biuro Poselskie Posła Mariusza Błaszczaka, Biuro Poselskie Posła Mariusza Kamińskiego oraz Filialne Biuro Poselskie Posła Adama Kwiatkowskiego.

Najbardziej charakterystyczną akcją fundacji Danielsa jest „Projekt Matzeva”, polegająca na odzyskiwaniu porzuconych i wykorzystywanych w celach budowlanych macew. Zorganizowana została przy pomocy Żydowskiego Instytutu Historycznego, naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha oraz dziesiątków wolontariuszy z Uniwersytetu Warszawskiego. Temat cieszył się sporym zainteresowaniem mediów zagranicznych. W tych opowieściach Polacy zazwyczaj stanowili tło jako nieświadoma (w domyśle antysemicka) masa depcząca pamięć po żyjących tutaj Żydach.

W grudniu 2014 roku na portalu jewish.org.pl pojawił się artykuł nt. Danielsa o tytule „Izraelski Nikodem Dyzma?” – niestety, został on już usunięty16.

W 2015 roku stu pracowników firmy City Security udało się do Izraela, aby nawiązać współpracę w zakresie „walki z palestyńskim terroryzmem”. Koszt całej operacji opiewał na 700 tys. dolarów. Szef firmy, Benjamin Krasicki, zadeklarował pokrycie wszystkich kosztów.

Ochroniarze nie omieszkali też zająć się, i też w imieniu Rzeczypospolitej, polityką historyczną. „Jako obywatele Polski w przeszłości mieliśmy, niestety, bardzo często okazję być świadkami ataków na Żydów” – napisał Benjamin Krasicki w liście do ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Gilada Erdana17. W tej historii także pojawia się Jonny Daniels i zdaje się, odgrywa nawet kluczową rolę.

Fundacja From The Depths w pełni rozwinęła skrzydła dopiero po przejęciu władzy przez PiS. Wtedy to zorganizowała kontrowersyjne18 odznaczenie im. Jana i Antoniny Żabińskich, które zostało wręczone po raz pierwszy w kwietniu 2016 roku. W uroczystościach w 2017 roku brał udział m.in. prezes Kaczyński, mówiący o „wielkim Izraelu” jako o „wysuniętej placówce naszej cywilizacji” i wicepremier Morawiecki, który pochwalił się swoimi żydowskim korzeniami (wiemy też, że swoje dzieci posyła do żydowskiej szkoły Lauder-Morasha19).

W czerwcu 2016 roku fundacja przekazała dotację dla Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W lipcu 2016 roku Daniels stwierdził w kontekście ekshumacji w Jedwabnem:

Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim, żydowskie dusze wystarczająco już cierpiały i nie ma potrzeby, żeby cierpiały ponownie. Ponowna ekshumacja w Jedwabnem zniszczyłaby wszelkie relacje pomiędzy Polską a międzynarodową społecznością Żydów”20.

Budowanie pozycji. Za pan brat z PiS-em i „gangiem Rydzyka” 21

2 listopada 2016 roku portal Onet opublikował tekst autorstwa Danielsa, zatytułowany „Dlaczego trzymam z ojcem dyrektorem Rydzykiem”, w którym opisał on swoją wizytę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz kaplicy Pamięci Polaków Ratujących Żydów, którą był zachwycony.

Daniels pojawił się także na 25-leciu Radia Maryja. Po tym wydarzeniu tak komentował na łamach Onetu 6 grudnia 2016 roku spotkanie z Rydzykiem: „Poznałem ciepłego, otwartego i opiekuńczego człowieka, którzy zadawał wiele pytań i wykazał poważne zainteresowanie tym, co robię i w co wierzę. (…) Zajmowaliśmy się sprawami, których nie będę poruszać na forum publicznym, sprawy, które mają bardzo istotny wpływ na polsko–żydowskie i polsko–izraelskie relacje i będą miały znaczenie przez co najmniej kilka następnych pokoleń”. Po jakimś czasie podobno nawet trwały rozmowy nt. cotygodniowego programu pana Danielsa na antenie Radia Maryja… Na początku grudnia „Rzeczpospolita” opublikowała artykuł, w którym informowano, że ojciec Rydzyk od września 2016 roku utrzymuje kontakty z ambasadą Izraela.

21 listopada 2016 roku w Tel-Awiwie miał miejsce wypadek kolumny aut rządowych eskortujących premier Szydło. Wszystkie media obiegło zdjęcie z miejsca wypadku, zrobione przez J. Danielsa i udostępnione na jego Facebooku. Jak się okazało, winnym kolizji był kierowca izraelskiej ochrony, który gwałtownie zahamował i wjechały w niego kolejne samochody. Pojazdy prawdopodobnie poruszały się z prędkością ok. 70 kilometrów na godzinę. Postępowanie w tej sprawie umorzono po wyjaśnieniach strony izraelskiej, w których przeczytać możemy, że wypadek został spowodowany na skutek nieuwagi izraelskiego kierowcy. Podkreślono także, że incydent nie miał wpływu na bezpieczeństwo ochranianej osoby. Wygląda to na grubymi nićmi szyte. Na pewno było to kolejne zdarzenie (zaplanowane lub nie), na którym wybił się Jonny Daniels.

16 sierpnia 2017 roku Jarosław Kaczyński spotkał się z przedstawicielami kilku środowisk żydowskich – z rabinami Eliezerem Gurarym i Szalomem Ber Stamblerem z Chabad Lubawicz, Arturem Hofmanem oraz Jonnym Danielsem.

Spotkanie to spotkało się z ostrą krytyką reszty społeczności żydowskiej. Czternaście grup i osoby, w tym Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, podpisały oświadczenie, że osoby, które rozmawiały z Kaczyńskim, reprezentują „siebie lub swoje organizacje”.

Do spotkania odniósł się także Europejski Kongres Żydów: „Transparentna zasada dziel-i-rządź, zastosowana przez liderów Prawa i Sprawiedliwości przy wyborze żydowskich rozmówców za plecami oficjalnych organizacji społecznych w Polsce pozostawia nas w napięciu i przypomina o mroczniejszych czasach w Europie, kiedy rządy wybrały swoich Żydów”22. Do tych oskarżeń odnieśli się rabini z Chabad Lubawicz23.

Sigmund Rolat, filantrop, który przeżył Holokaust, znany z poparcia dla polskich skarg na demonizowanie Polaków w kontekście Holokaustu oraz ufundowania pomnika Sprawiedliwych – nie-Żydów, którzy ratowali Żydów – w historycznym getcie warszawskim wbrew woli wielu w polskiej społeczności żydowskiej, powiedział: „Znam wielu polskich Żydów, a ja jeszcze nie znalazłem kogoś, kto może powiedzieć dobre słowo na temat Jonny’ego Danielsa”24.

Daniels w jednym z wywiadów25 przyznał, że jego działalność finansuje m.in. z pieniędzy zarobiony w państwowej spółce LOT: „Współpracuję również z LOT-em, z czego jestem bardzo dumny. Pomagam w budowaniu wizerunku LOT-u za granicą. Kiedy LOT otworzył nowe połączenia do Los Angeles, dbałem o to, żeby wszystkie lokalne media informowały, jak niesamowite są Polskie Linie Lotnicze i że są najlepsze na świecie. Tym się zajmuję, dzięki temu mam na rachunki i prowadzenie fundacji”. Jego zarobki, wg informacji Adriany Rozwadowskiej, wynosić mają 15 tysięcy euro miesięcznie26. LOT sponsorował uroczystość wręczenia nagród im. Żabińskich oraz żydowską paradę „Celebrate Israel” w Nowym Jorku.

Słynne szabatowe kolacje wyprawiane przez Danielsa przyciągały wiele wpływowych postaci. Uczestniczyli w nich m.in. Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński, Adam Bielan, Jan Dziedziczak i Arkadiusz Mularczyk.

20 września 2017 roku Daniels opublikował zdjęcie z posiedzenia Ministerstwa Finansów, na które zaprosił swojego kolegę, Deana Caina, wraz z synem… Do tej postaci jeszcze wrócimy.

12 kwietnia 2018 roku na łamach „Jerusalem Post” ortodoksyjny rabin Shmuley Boteach opublikował artykuł pt. „Rozmowa z premierem Polski o Holokauście”, gdzie pisał: „Po co tłumić istotną rozmowę, która jest od dawna oczekiwana? Potrzebujemy więcej interakcji między Polakami a Żydami, a nie mniej. Miałem koszerną kolację z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w jego oficjalnej rezydencji w Warszawie w poniedziałkowy wieczór [9 kwietnia 2018]. Spotkałem się z premierem latem ubiegłego [2017] roku, kiedy był ministrem finansów. Odwiedzał mnie w domu przez mojego przyjaciela Jonny’ego Danielsa z Fundacji From Depths w Polsce. (…) Premier powiedział, że jego rząd jest najsilniejszym sojusznikiem Izraela w Europie. Podzielił się tym, jak jest pod ciągłą presją ze strony krajów UE, by przyłączyć się do różnych potępień Izraela, z których zawsze powstrzymuje się, ze względu na prawdziwą przyjaźni z Izraelem i narodem żydowskim. Opowiedział, że jego własne dzieci uczęszczały do polskiej szkoły pod żydowskim patronatem, a jego rodzina ma wielu żydowskich przyjaciół, na tyle bliskich, że wychował się, nazywając ich wujami i ciotkami”.

Z „taśm Morawieckiego” dowiedzieliśmy się, że Morawiecki ma dużo szersze znajomości w społeczności żydowskiej. Utrzymuje kontakty m.in. z Lejbem Fogelmanem, przyjacielem braci Kaczyńskich, prawnikiem obsługującym liczne przejęcia i fuzje w naszym kraju.

Pewnego razu w listopadzie…

Marsz Niepodległości. 11 listopada 2017 roku. W Warszawie maszerują dziesiątki tysięcy patriotów, jednak światowe media skupiają się na tzw. „czarnym bloku”. Tego dnia rozpoczyna się najważniejsza część historii Danielsa. Już 13 listopada, w poniedziałek, złożył on zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz o możliwym naruszeniu przepisów art. 256 par. 1 i art. 257 KK.

Bardzo chciał, żeby było o nim głośno. „Rasizm” na Marszu został potępiony przez najważniejsze osoby w państwie, ale wg Danielsa… zbyt późno.

W tym czasie w „Rzeczypospolitej” opublikowano wywiad Michała Płocińskiego z J. Danielsem – w świat poszedł obrazek oburzonego Żyda, który walczy z antysemityzmem, Polakom się to raczej nie podobało, więc trzeba było ich na arenie wewnętrznej ugłaskać i zwalić winę na opieszałość rządu: „Nie chcę umniejszać rasistowskich i antysemickich zachowań, ale tego typu przestępstwa dopuściło się podobno jedynie kilkadziesiąt osób na 60-tysięcznym marszu. A przez to, że tę sprawę tak bardzo się nagłaśnia, w świat idzie mocno skrzywiony przekaz o Polsce. (…) Problem rasizmu i antysemityzmu w Polsce jest marginalny, ale nie znaczy to, że nie należy bardzo zdecydowanie przeciwko niemu występować. (…) Moim zdaniem kolejny już raz rząd nie wykorzystał okazji, by w oczach świata zapunktować. Wystarczyło zdecydowanie skrytykować ekscesy tej niewielkiej grupki rasistów, mocno w nich uderzyć i szybko się od takich skrajności odciąć. Potem postawić na nogi rzeczników prasowych, by spokojnie wyjaśnili każdemu zainteresowanemu dziennikarzowi z Zachodu, co właściwie się działo na marszu i co o tym myśli rząd oraz czym prędzej zainteresować tą sprawą prokuraturę. Tymczasem czekaliśmy całe trzy dni, by ktoś z rządu wreszcie zabrał głos w tej sprawie”.

14 listopada, minister kultury Piotr Gliński zapowiedział powstanie kolejnego muzeum poświęconego polskim Żydom – Muzeum Getta Warszawskiego.

17 listopada doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami mniejszości żydowskiej. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich i Lesław Piszewski ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich pragnęli porozmawiać o rosnącym antysemityzmie.

26 listopada w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji m. św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Pamięć i Nadzieja”, poświęcona postawom Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Fundacja Danielsa była jednym z organizatorów. Udział wzięła niemal cała polityczna elita PiS-u (m.in. Beata Szydło, Mateusz Morawiecki, Stanisław Karczewski, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak). Wśród gości byli przedstawiciele Izraela, m.in. Yehiel Hilik Bar (wiceprzewodniczący parlamentu Izraela), Ayoob Kara (minister ds. komunikacji Izraela), Rabin Dov Lipman, Rabin Ashley Ostroff. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: premier RP Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezes PiS-u Jarosław Kaczyński.

Wydarzenie krytycznie skomentowała strona izraelska. Ayoob Kara napisał na swoim profilu na Facebooku, że wydarzenie „to legitymizacja historii pisanej od nowa przez Prawo i Sprawiedliwość, według której Polacy nie stali bezczynnie, gdy Holokaust trwał, a faktycznie uratowali setki tysięcy Żydów”. Było to preludium to tego, co miało nastąpić już w niedługim czasie27.

Wieczorem Daniels udostępnił zdjęcie Beaty Szydło błogosławionej przez rabina Rabbiego Ostroffa, pochodzące prawdopodobnie z kuluarów konferencji.

Następnego dnia zarejestrowano JD PR Consultant spółka z o.o. (KRS 0000705248) z siedzibą w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 87. Prezesem firmy i większościowym wspólnikiem jest Lena Klaudel, a wspólnikiem mniejszościowym jest firma Virego Polska Spółka z o.o. założona 14 grudnia 2014 r. w Krakowie z siedzibą na Al. Pokoju 1, której prezesem jest pan Michał Cencek. Właścicielem firmy Virego Polska Spółka z o.o. była do niedawna firma Virego Europe Limited z siedzibą w Londynie Craven House Ground Floor, 40-44 Uxbridge Road, ale 31 października 2017 r. została wykreślona z brytyjskiego rejestru. To też była własność pana Michała Cencka.

Siedziby wszystkich firm Cencka „mieszczą się w Londynie pod adresami firm wynajmujących przestrzeń biurową lub wirtualne biura”. Jest to typowa taktyka stosowana przez izraelski wywiad28.

Jak załatwia się polskie interesy

Pod koniec listopada 2017 roku w rozmowie z Wirtualną Polską Adam Bielan skomentował rolę odgrywaną przez Danielsa w następujący sposób: „Wszystko, co Jonny Daniels robi w sprawie stosunków polsko-izraelskich, jest bardzo ważne. Bardzo nam pomaga, bo zna tam wielu polityków, rozumie realia. Poza tym przywozi wielu izraelskich polityków do Polski. Poza tym bywa często w USA i ma tam dobre kontakty, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia wizerunkowego, a także w kontekście budowania polskiej soft power”.

4 grudnia prezydent Duda oficjalnie zaprosił Danielsa na uroczystość zapalenia świec chanukowych. Tego samego dnia media obiegła zapowiedź, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem Polski.

W tym czasie w Sejmie trwała debata nad korektą państwowego budżetu. Jednym z rozpatrywanych projektów było przekazanie 100 mln zł Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na renowację Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Okopowej na Woli.

Polska lewica i liberałowie zdecydowanie nie przepadają za Danielsem. Z wzajemnością. Przy okazji szumu związanego z przeniesieniem ambasady USA do Jerozolimy pisał: „Według ultralewicowej polskiej Gazety Wyborczej Wschodnia Jerozolima jest stolicą okupowanej Palestyny. Jest cienka granica między antysyjonizmem a antysemityzmem”.

8 grudnia media obiegła wiadomość o uruchomieniu nowych połączeń LOT-u do Izraela. Od 2015 roku wydano ponad 10 tysięcy polskich paszportów w Izraelu29.

Tego samego dnia premierem Polski został Mateusz Morawiecki. Prasa w Izraelu nie kryła satysfakcji: „Polityk o żydowskich korzeniach, który powiedział, że obie jego ciotki zostały uratowane przez nie-Żydów w czasie Holokaustu, został mianowany premierem kraju w trakcie przetasowania gabinetu”30. Podobnie zresztą jak Daniels. 12 grudnia na swoim Twitterze pisał: „Jestem dumny, oglądając premiera Morawieckiego podczas jego pierwszego ważnego wystąpienia jako premier, gdy ten mówi o jedności z naszymi żydowskimi braćmi i o tym, jak ważna jest pamięć o Holokauście. On naprawdę pomoże w poprawieniu wizerunku Polski dookoła świata”.

12 grudnia, dzień po zaprzysiężeniu Morawieckiego na premiera, Senat Stanów Zjednoczonych zaaprobował Akt S.447, zatytułowany „Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST)”. Dotyczył on, między innymi, roszczeń organizacji żydowskich i państwa Izrael, którego władze już w roku 2011, do spółki z Agencją Żydowską, utworzyły zespół HEART31, mający na celu doprowadzenie do zrealizowania żydowskich roszczeń majątkowych dot. mienia bezspadkowego na obszarze Europy Środkowej.

19 grudnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski pochwalił się na Twitterze, że zapalił z Jonnym Danielsem świecę chanukową. Jej zdjęcie umieścił jako tło na swoim profilu. Ten wpis Daniels podał dalej, a w jednym z komentarzy zaatakował Donalda Tuska: „Musimy pamiętać, że znaczna część obecnego ataku na Polskę jest również wynikiem politycznej zemsty ze strony byłego szefa przegrywającej partii opozycyjnej i szefa Rady UE Donalda Tuska, która mierzy się z kryzysem imigracyjnym, terroryzmem itd. UE powinna się skupić na ważnych sprawach”.

22 grudnia Daniels wrzucił zdjęcie ze spotkania z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim.

11 stycznia 2018 roku Poczta Polska oznajmiła o kontynuacji współpracy z From the Depths. „Z inicjatywy pocztowej Fundacji Pocztowy Dar zorganizowano spotkanie inaugurujące współpracę fundacji działających w Poczcie Polskiej, Totalizatorze Sportowym, Grupie PKP, PLL LOT z Fundacją From the Depths w celu uwiecznienia pamięci zagłady Żydów w Europie i jej ofiar”32.

14 stycznia J. Daniels dodał zdjęcie z Japonii. Napisał: „Wspaniale spotkać się w Tokio z polskim ambasadorem Shiraishi. Mam nadzieję kontyuacji współpracy z japońskim rządem i kultywowania pamięci historycznej, zwłaszcza z ambasadorką Sugihara, która uratowała podczas wojny dwa tysiące Żydów”. Podczas wizyty w Japonii kilkukrotnie spotkał się z tamtejszymi decydentami.

W drugiej połowie stycznia Prezydent Andrzej Duda objął patronatem honorowym konferencję Polsko-Amerykańskiego Szczytu Przywództwa: Polska Strefa Inwestycji (Polish-American Leadership Summit: Polish Investment Zone, #PALS) 9 lutego w Miami. W honorowej radzie programowej zasiadł m.in. Jonny Daniels33.

Przy okazji „afery wafelkowej”34, będącej kolejnym wydarzeniem idealnie wpasowującym się do narracji o polskim antysemityzmie, Daniels stawał w obronie naszego kraju: Polska była jedynym krajem, który walczył z nazistami. To hańba, że dziś mała grupa Polaków tak się zachowuje. Ale to nie tylko problem Polski, ale całego świata”35.

26 stycznia polski rząd przyjął nowelizację ustawy o IPN. 27 stycznia Daniels napisał oświadczenie na Twitterze: „Częścią przeciwstawiania się zaprzeczaniu istnienia Holocaustu jest upewnienie się, że mówimy absolutną prawdę związaną z tymi czasami, bez względu na to, czy jest to wygodne, czy nie. Terminologia »polski obóz śmierci« jest niepoprawna, ponieważ może skłonić ludzi do myślenia, że te mordercze maszyny zostały stworzone oraz nawet prowadzone przez Polaków, a nie były. Musimy być głośni i wyraźni mówiąc o tych okropnych miejscach »niemieckich nazistowskich obozach śmierci«, wszystko inne fałszuje historię”.

Cały czas trzymał się wersji, że:Obecny spór jest wynikiem nieporozumienia między polskim Ministerstwem Sprawiedliwości a stroną izraelską. Z moich informacji wynika, że ambasada Izraela nie była świadoma tego, co polski Sejm zamierza uchwalić”36.

Dla „Times of Israel” Daniels mówił w trochę innym tonie: „Wierzę w edukację, a nie ustawodawstwo i uważam, że ustawa była niepotrzebna, ale istnieje uzasadnione roszczenie w imieniu narodu polskiego, by walczyć z nazbyt często używaną terminologią »polski obóz śmiercChoć nie ulega wątpliwości, że byli to Polacy, którzy brutalnie mordowali, wydawali i okradali Żydów w Holokauście, naród polski nie był odpowiedzialny za Holokaust, a na pewno nie nazistowskie niemieckie obozy śmierci„37.

Mniej więcej w tym czasie środowiska żydowskie zaczęły głośno domagać się poprawek w ustawie reprywatyzacyjnej38, której to projekt był wcześniej wielokrotnie konsultowany z ambasador Izraela. Wiadomo też, że we wrześniu 2016 roku prezydent Duda spotkał się w USA z Abrahamem Foxmanem, szefem żydowskiej Ligi Antydefamacyjnej39. Foxman poinformował, że poruszono temat restytucji mienia. Opinia publiczna nie dowiedziała się, jakie były stanowiska i ustalenia. Także Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier, spotykał się z przedstawicielami organizacji żydowskich podczas swoich wizyt w USA. Też nie wiemy, co z tych spotkań wynikło.

Generalnie Daniels wyjaśniał, dlaczego Izraelczycy mają rację, będąc głęboko obrażeni przez ustawodawstwo40. Lub z drugiej strony, dlaczego Polacy mają prawo czuć się zranionymi. To zależy od okoliczności i od medium.

17 lutego Daniels zareagował na swoim Facebooku na wypowiedź premiera Morawieckiego o Żydach, którzy kolaborowali41: „Negowanie Holokaustu to nie tylko negowanie faktu, że Holokaust miał miejsce. Jest to połączone także z przekręcaniem faktów w taki sposób, aby pasowały do nas i naszej narracji. Negowaniem Holokaustu jest nazywanie niemieckich obozów zagłady polskimi, ale także zrównywanie polskich i żydowskich kolaborantów”. Według Danielsa, większość Żydów kolaborujących z III Rzeszą czyniła tak „w nadziei, że w jakiś sposób ocali to ich życie albo życie ich bliskich”. Z kolei „znacząca większość z tysięcy polskich kolaborantów czyniła to albo z chciwości, albo z czystej nienawiści”. Ta wypowiedź znacząco odbiegała od wcześniej przyjętej narracji.

19 lutego w Londynie w Mansion House odbyło się cykliczne Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie. Brali w nim udział m.in. polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, brytyjski minister stanu ds. Europy i Ameryk Sir Alan Duncan Ponadto oraz prof. Norman Davies, prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, sir Eric Pickles, prof. Robert Frost czy ambasador Arkady Rzegocki. I oczywiście pan Daniels, który fotografował się ochoczo np. z Jackiem Karnowskim, redaktorem naczelnym tygodnika „Sieci”.

Tego samego dnia podzielił się wspólnym zdjęciem z Rafałem Trzaskowskim i Pawłem Kowalem.

20 lutego J. Daniels opublikował na Twitterze post, w którym „przeprosił” za wcześniejsze, ostre słowa: „My, Polacy i Żydzi, jesteśmy narodami zbyt dumnymi, by powiedzieć »myliliśmy się, nie zrozumieliśmy w pełni wrażliwości drugiej strony«, ale nie jesteśmy zbyt dumni, aby zatrzymać się i zacząć od nowa. Popełniłem błąd, popełniłem błąd, dokonując uogólnienia, i przepraszam za to”.

Następnie powrócił do poprzedniej narracji, m.in. ostro skrytykował nagranie Ruderman Family Foundation, które popularyzowało hasło „Polish Holocaust”.

21 lutego media polskie obiegła informacja o wydaniu oświadczenia kilkunastu organizacji żydowskich, w którym napisano, że Żydzi „nie czują się w Polsce bezpiecznie”.

Fiona Diwan, redaktorka włoskiego portalu „Moisaco”, opublikowała 27 lutego artykuł „Polska, Prawo Holocaustu: kim jest Jonny Daniels, człowiek z Warszawy”: „Zdarza nam się zapominać, że za ważnymi – często nieoczekiwanymi – wydarzeniami stoi często tak zwany czynnik ludzki. Żeby popychać sprawy w określonym kierunku, potrzeba niekiedy anonimowych postaci uosabiających ślepą determinację, obdarzonych odpowiednią siłą, będącymi deus ex machina. Do takich postaci należy J. Daniels. Mówimy o człowieku, który sprawił, że kwestia polskiego prawa o Holokauście stała się sprawą międzynarodową – wybuchową kwestią, która grozi zerwaniem stosunków między Polską z jednej strony, a Izraelem i USA z drugiej. Jonny Daniels – postać niewygodna i kontrowersyjna, jednocześnie chwalona i znienawidzona, szeroko komentowana w polskich i izraelskich mediach, uważany za dziwacznego księdza postsemityzmu, swojego rodzaju policjant Shoah, który ma własny pogląd na żydowskie cierpienie na polskiej ziemi podczas II wojny światowej. Gdyby nie przedwczesne łysienie i figura pingwina, mógłby być romantyczną postacią z książki Le Carrè’a. Jednak jego nazwisko nie pozostawia nikogo obojętnie. Niektórzy martwią się Mossadem, którego CIA i Rosja stawiają przed sądem szpiegowskim, który jako fałszywy dobroczyńca i oszust – zwłaszcza w liberalnym żydowskim świecie – jest przydatny jako pożyteczny idiota lub oszukaniec niskiego poziomu. (…) Dziś jest uważany za kluczowego człowieka izraelsko-polskiego kryzysu, który obraca się wokół ustawy[o IPN], oraz mediatora gotowego wyjaśnić Polakom – w licznych talk-showach – że Izrael poczuł się urażony i zdradzony przez to prawo, a jednocześnie wyjaśnić Izraelczykom, dlaczego Polacy mają pełne prawo do zdystansowania się do nazistowskich obozów zagłady”.

1 marca Jerusalem Post poinformowało o dokumencie amerykańskiego Departamentu Stanu z 1946 r., zatytułowanego: „Żydzi w Polsce po wyzwoleniu”42. Dokument opisuje polski antysemityzm przed II wojną światową i po niej. Ta notatka Departamentu została odtajniona już w 1983 roku…

Daniels nie pozostał obojętny: „Ta sama organizacja43, która wzywa do zatrzymania ruchu turystycznego między Polską a Izraelem, zajmuje się ujawnianiem mało wiarygodnych dokumentów w dniu, w którym spotykają się delegacje dyplomatycznie. To nie jest dla mnie zaskoczenie” – mówił w rozmowie z WP. Dodaje, że czytając podobne raporty, musimy pamiętać, że Departament Stanu był podczas wojny „proniemiecki oraz infiltrowany przez nazistów”. „Jestem przekonany, że gdyby to tylko było możliwe, doprowadziłby on do sojuszu Ameryki z Hitlerem, tak samo jak do flirtu z Niemcami skłaniało się brytyjskie Foreign Office. Dzisiaj niektórzy o tym zapominają, ale znanym faktem jest antysemityzm powojennego Departamentu Stanu USA. Oni również nienawidzili Żydów”.

6 marca 2018 roku J. Daniels napisał na Twitterze, że wziął udział w „bardzo ważnym spotkaniu kontynuującym budowanie niesamowitych więzi turystycznych między Polską a Izraelem”. Oprócz niego w spotkaniu wzięli udział wiceprezes Knesetu Yehiel „Hilik” Bar, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski i rzecznik prasowy LOT Adrian Kubicki.

14 marca 2018 roku „Jerusalem Post” poinformował o wizycie Deana Caina w Izraelu. Jest to jeden z darczyńców fundacji From the Depths, aktor (ten od Supermana) i zwolennik Trumpa. Trudno określić, jaką odgrywa rolę, ale na pewno jest jedną z osób, które pozostają blisko Danielsa. Na pewno pomaga w budowie wizerunku – m.in. promował Odznaczenie im. Żabińskich i wręczał nagrody podczas uroczystości. Brał udział we wspomnianym już spotkaniu Ministerstwa Finansów. Uczestniczył także w spotkaniu (razem z Danielsem rzecz jasna) z ministrem edukacji narodowej Anną Zalewską i wiceministrem Maciejem Kopciem we wrześniu 2017 roku, na które także zabrał syna. Gdy aktor pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu objęcia urzędu premiera, portal „Na Temat” opublikował artykuł o tytule: „Ledwie Mateusz Morawiecki został desygnowany na premiera, a pogratulował mu… sam Superman. Serio, to nie żart”. Beztroskie podejście naszych mediów do działalności lobbingowej przeraża. Cain posiada rozległe kontakty i, delikatnie mówiąc, nieskromne fundusze. Jeżeli będziemy go postrzegać tylko przez pryzmat roli, jaką zagrał ćwierć wieku temu, tym gorzej dla nas.

W Izraelu aktora przyjęto bardzo ciepło. Wszędzie zapraszano go w roli gościa honorowego.

Spotkał się także z Benjaminem Netanjahu, któremu udzielił oficjalnego poparcia. Daniels zdjęcie z Deanem Cainem komentuje: „Co może być lepszego niż przebywanie w Świętym Starym Mieście w Jerozolimie z moim dobrym przyjacielem i honorowym darczyńcą From The Depths Deanem Cainem”.

W dniach 20-21 marca 2018 roku w Dolinie Krzemowej odbyła się konferencja izraelskich naukowców i przedsiębiorców Israel Dealmakers Summit 2018, poświęcona nowym technologiom. W wydarzeniu wzięli także udział przedstawiciele Polski i Stanów Zjednoczonych. Organizatorem sesji był Zeev Klein, współzałożyciel firmy Landmark Ventures.

W skład polskiej delegacji weszli: Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Rafał Milczarski, prezes LOT-u, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, ekonomista Michał Kurtyka… oraz Jonny Daniels. Stronę izraelską reprezentował Gili Ovadia, minister ekonomii. Wśród przedstawicieli firm nie zabrało Dana Felda, szefa laboratorium innowacji w Google, Grega Gewickeya wiceprezesa Warner Bros, Gada Epsteina, dyrektora strategii mobilności w Microsoft czy Tatyany Mamut, menadżer zarządzającej w Amazonie oraz wielu innych.

Stworzenie trójkąta współpracy: Polska-Izrael-USA byłoby dla nas niezwykle korzystne. Izrael stawia szczególnie na rozwój i badania, Stany Zjednoczone to zaś wielki rynek oraz olbrzymie fundusze inwestycyjne, Polska natomiast zapewnia najlepszych informatyków na świecie. Wszyscy obecni na konferencji widzą w takim trójkącie duży sens i są zainteresowani współpracą” – wypowiedział się dla „Wprost” minister Kościński. Jak ważny jest udział przedstawicieli polskich instytucji i przedsiębiorców tłumaczył również Jonny Daniels, podkreślając, że kluczowe jest przyciągnięcie uwagi do Polski w ogóle i jej osiągnięć w dziedzinie innowacji: „Tylko poprzez współpracę, tworzenie personalnych relacji oraz silną promocję Polska może się stać ważnym graczem międzynarodowym”44.

Pod koniec marca 2018 roku grupa 59 czołowych amerykańskich senatorów w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowała o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej „sprawiedliwej” wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.

10 kwietnia 2018 roku Andrzej Pawluszek, sekretarz premiera Morawieckiego, wrzucił zdjęcie podpisane następująco: „Ważne spotkanie ze znanym amerykańskim rabinem Shmuleyem Boteachem i moim przyjacielem Jonnym Danielsem na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie”.

Daniels protestował przeciwko wręczeniu nagrody Jana Karskiego dr Ewie Kurek. Skutecznie. „Ponieważ Izrael przygotowuje się do upamiętnienia Dnia Pamięci o Holokauście, chcę bardzo jasno i publicznie wyrazić dystans wobec tak zwanych Nagród Jana Karskiego w Nowym Jorku. Niewielu uczyniło tak wiele, by zniszczyć stosunki polsko-żydowskie, jak ta pani. (…) Krótko mówiąc, jestem przerażony i nie chcę mieć nic wspólnego z żadną organizacją, która mogłaby dać takiej nienawistnej osobie platformę”napisał na Facebooku.

15 kwietnia Daniels udostępnił zdjęcie z polsko-amerykańskiego spotkania dyplomatycznego z podpisem: „Z gubernatorem Brucem Raunerem z ambasady. Spotkanie na temat rosnących związków wojskowych, biznesowych i gospodarczych między Polską a Chicago”.

Tego samego dnia publicznie podziękował senator Annie Marii Anders za „pracę nad dialogiem między naszymi narodami”.

22 kwietnia 2018 roku miały miejsce obchody 70. rocznicy niepodległości Izraela. Zostały zorganizowane w Warszawie przez fundację J. Danielsa. Przewodniczył jej wicemarszałek Knesetu i przewodniczący izraelsko-polskiego parlamentu Yehiel Hilik Bar (Unia Syjonistyczna), Yehuda Glick (Likud), Leah Fadida (Unia Syjonistyczna) i Akram Hasoon (Kulanu), a także Yuval Rabin (syn nieżyjącego premiera Yitzhaka Rabina, który 25 lat wcześniej wygłosił słynne przemówienie w 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim) oraz rabin Shmuley Boteach. Stronę Polską reprezentowała grupa parlamentarzystów z Markiem Suskim na czele.

24 kwietnia 2018 roku Kongres USA przyjął „Ustawą 447”. Zobowiązała ona Departament Stanu do sporządzania raportów (pierwszy w ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie) na temat prawnych możliwości ubiegania się o realizację celów Deklaracji Terezińskiej, tj. zwrotu majątku Żydów, które zostały przejęte po II wojnie światowej.

28 kwietnia 2018 roku J. Daniels przyleciał do Nowego Jorku wraz z delegacją rzeszowskich dziennikarzy na otwarcie nowego połączenia LOT-u: Rzeszów-Nowy Jork. Daniels spędził majówkę na wschodnim wybrzeżu. Był to czas wzmożonych ataków środowisk żydowskich na Polskę. Wtedy właśnie Steven Spielberg zaczął opowiadać swoje niestworzone historie45. Dziennikarka TVN-u została upokorzona w Tel-Awiwie46 – jej post na Facebooku i odpowiedź Danielsa zostały usunięte. Rozpoczęła się także dyskusja na temat usunięcia Pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City. Przy okazji tej ostatniej sprawy burmistrz nazwał marszałka Senatu RP „żartem” i „białym antysemitą” – w jego obronie stanął Daniels poprzez wrzucenie zdjęcia, jak razem z marszałkiem zapala świecie Chanukowe. Wydał także film, w którym skrytykował działania burmistrza. Burmistrz pokajał się, a pomnik ostatecznie został tam, gdzie stał. Nowy Jork znajduje się o rzut beretem od Jersey City.

10 maja Donald Trump podpisał ustawę 447.

14 maja 2018 Daniel Kleszcz, redaktor naczelny „Metropolitan Katowice” pracujący w fundacji Lex Nostra, wrzucił zdjęcie z J. Danielsem.

15 maja 2018 roku LOT otworzył połączenie między Warszawą a Singapurem., pierwsze tego typu z Europy Środkowej. W inauguracyjnym locie wzięli udział polscy politycy m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wiceminister inwestycji i rozwoju Tadeusz Kościński oraz przedstawiciele polskiego biznesu. Przy tej okazji pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild spotkał się z przedstawicielami singapurskiego lotniska, które jest potencjalnym partnerem przy budowie CPK. W skład delegacji wszedł również Daniels47.

24 maja J. Daniels pochwalił polską politykę wobec Iranu. Dla przypomnienia – Polska zajęła wtedy stanowisko zgodne ze stanowiskiem USA, a sprzeczne ze stanowiskiem Unii Europejskiej.

Tego samego dnia udostępnił zdjęcie z Marcinem Makowskim, dziennikarzem „Do Rzeczy”, nazywając go „dobrym przyjacielem”.

29 maja Roman Abramowicz wyjechał do Izraela, stając się najbogatszym człowiekiem w państwie. J. Daniels skomentował to następująco: „Witaj w domu, Roman”.

15 czerwca J. Daniels spotkał się z Johnym Kimem, interesującą postacią, astronautą NASA.

19 czerwca 2018 roku w Tel-Awiwie miało miejsce Polsko-Izraelskie Forum Ekonomiczne. Wzięło w nim udział ponad 250 firm. Podpisano wtedy porozumienia z udziałem m.in. Polskich Linii Lotniczych LOT, Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Patronat nad forum objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz izraelskie Ministerstwo Gospodarki i Przemysłu. Jedno z podpisanych porozumień dotyczyło wzajemnej współpracy linii lotniczych. W innym chodziło o otwarcie na izraelskie start-upy (Izrael jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o innowacyjność w tym zakresie). W wyniku tej współpracy ma powstać wiele polsko-izraelskich spółek technologicznych.

27 czerwca nowelizacja ustawy o IPN wróciła na wniosek premiera Morawieckiego do procedowania w polskim sejmie.

Tego samego dnia premier Morawiecki i premier Netanjahu podpisali w Tel Awiwie wspólną polsko-izraelską deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów.

Wkrótce rozpoczęła się kampania promująca to porozumienie. Na początku lipca 2018 roku w kilkunastu zagranicznych tytułach prasowych ukazały się reklamy z deklaracją podpisaną przez premierów Polski i Izraela. Zapłaciła za nie Fundacji PKO Banku Polskiego, a nie polski rząd48.

W lipcu, tuż przed rocznicą pogromu kieleckiego, Daniels otrzymał telefon od „spanikowanej kobiety”, która odkryła, że fundamenty jej obory są zbudowane z nagrobków żydowskich. Oczywiście błyskawicznie przeprowadzono akcję ratunkową, a kamienie umieszczono na kirkucie w Busku-Zdroju. Ach, te przypadki...

11 lipca 2018 roku J. Daniels udostępnił zdjęcie zrobione w domu Mike’a Tysona, na którym wspólnie oglądają mecz Anglii na Mundialu (Daniels kibicował Anglii i Polsce). Napój Tysona Black był jednym ze sponsorów LOT-u, a pod koniec lipca bokser wystąpił w spocie dotyczącym powstania warszawskiego 

Podsumowanie

Aura tajemniczości wokół Jonnego Danielsa jest zaplanowanym zabiegiem, o czym świadczy ograniczenie informacji dostępnych powszechnie na jego temat. Jak to mówią „w Internecie nic nie ginie”, więc do niektórych zdjęć czy danych można się jeszcze dokopać, ale trudno powiedzieć co udało się skutecznie usunąć. Raczej żaden cywil z Polski nie śledził mediów społecznościowych przypadkowego Żyda, zanim ten zaczął odgrywać jakąś rolę w naszym kraju. Kiedy wchodził na lokalny rynek, jeszcze nie był graczem w pełni gotowym, o czym świadczy pijarowa niespójność – w 2014 roku ciągle na jego stronie odnaleźć można było zdjęcia rodzinne. Teraz zostały po prostu usunięte. Świadczyć może to o jednym – wtedy jeszcze nikt (on sam i jego mocodawcy) nie liczył, że zrobi w Polsce taką karierę. Sam Daniels mówi, że do wszystkiego doszedł „ciężką pracą” – jest to jak najbardziej możliwie, jednak jego postać jest zbyt wpływowa (ma szerokie kontakty, od Donalda Trumpa, przez ojca Rydzyka, po Kaczyńskiego i Morawieckiego), żeby nie była wykorzystywana do swoich celów przez obce państwo, najprawdopodobniej Izrael.

Zastanawia, w jaki sposób tak szybko owinął sobie wokół palca tyle wpływowych osób ze świata polityki, biznesu i mediów. Tłumaczenie tego „urokiem osobistym” nie jest przekonujące. Jego kariera wskazywać może na dużo szerszą siatkę powiązań, w jaką uwikłani są kluczowi politycy. Moment, w jakim się pojawił, także nie wygląda na przypadkowy. 1,5 roku przed wyborami, idealny czas, aby złapać odpowiednie kontakty. Po wyborach do listopada 2017 roku budowanie pozycji przy obozie rządowym przez działalność charytatywną. Po listopadzie 2017 roku ograniczenie działalności charytatywnej i rozpoczęcie działalności lobbingowej w czasie sporu o ustawę IPN, być może ustawionej „afery wafelkowej”, oraz ustawy 447. Czy prawdą w takim razie jest stwierdzenie, że nasz kraj od kilku lat pada ofiarą potężnej operacji wywiadowczej/lobbingowej? Cóż, „nie wiem, choć się domyślam”.

Należy zaznaczyć, że Daniels niemal nigdy nie występował otwarcie przeciwko Polsce i Polakom, w dyskusjach zazwyczaj stanowił głos rozsądku, który mówił: „Faktycznie wielu Polaków nie ma czystego sumienia, ale większość jest w porządku”. Jego postępowanie wyrządziło jednak Polsce szkodę nie wprost. Po pierwsze, sprowadzał polską tożsamość do dumy z ratowania Żydów podczas II Wojny Światowej49. Po drugie, grając „dobrego policjanta”, uwiarygodniał liczne oszczerstwa wysnuwane w stronę narodu polskiego – jeśli nawet obrońca Polaków przebąkuje coś o takich Polakach, którzy nienawidzili Żydów, to coś musi w tych historiach być. Po trzecie, m.in. dzięki jego działalności, gdy mówi się o Polsce na świecie, to przede wszystkim w kontekście Holokaustu, antysemityzmu lub nazizmu. Nie stanowi to najlepszej reklamy.

Na zakończenie zadać można dwanaście pytań ułożonych przez Bugajskiego ws. postaci Jonnego Danielsa:

1. Czy prawdą jest, że Jonny Daniels utrzymywał relacje biznesowe z premierem Mateuszem Morawieckim, przed zaangażowaniem się przez niego w politykę?

2. Na jakich zasadach, dlaczego tak swobodnie i w sposób niczym nieograniczony Jonny Daniels porusza się na „rządowych salonach”? Czy został zweryfikowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służbę Ochrony Państwa?

3. Czy wobec Jonny’ego Danielsa prowadzono jakikolwiek postępowanie dot. dostępu do danych niejawnych? Czy sam Daniels taki wniosek składał?

4. Czy wspólne przedsięwzięcia o. Tadeusza Ryzyka i Jonny’ego Danielsa będą dotowane przez Skarb Państwa?

5. Czy Jonny Daniels jest w jakikolwiek sposób upoważniony do reprezentowania polskich interesów?

6. Czy Jonny’ego Daniels posiada przepustkę stałą do rządowych budynków i parlamentu?

7. Czy PLL LOT wypłaca Jonny’emu Danielsowi jakiekolwiek pieniądze? Jeżeli tak, tytułem czego? Jakie to są kwoty?

8. Czy dom Jonnego Danielsa został sprawdzony pod kątem kontrwywiadowczym przed szabasową kolacją, w której uczestniczyli polscy politycy?

9. Czy prawdą jest, że Jonny Daniels posiada polski paszport?

10. Czy Służba Ochrony Państwa dba o bezpieczeństwo oficjeli podczas nieoficjalnych spotkań z Jonnym Danielsem?

11. Czy instytucje publiczne lub spółki skarbu państwa korzystają z usług doradczych Jonny’ego Danielsa?

12. Czy Jonny Daniels w ramach swojej działalności doradczej uczestniczy w formalnych lub nieformalnych spotkaniach, strategicznych dla interesu Polski?

Ta postać wciąż jest obecna na naszym podwórku, chociaż w ostatnich miesiącach jej aktywność znacząco spadła. Warto obserwować poczynania pana Danielsa, niemal na pewno jest on częścią dużo bardziej złożonej układanki. Na ten moment mamy zwyczajnie zbyt mało informacji, żeby odpowiedzieć na pytanie „Kim jest Jonny Daniels?” – pozostaje więc ono otwarte.

Adam Szabelak


PRZYPISY:

G. S. Hoffman, Politics: On Trump’s side, https://www.jpost.com/Opinion/Politics-On-Trumps-side-453257 (dostęp: 13.11.2018).

Posiedzenie Knesetu w Polsce, https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/posiedzenie-knesetu-w-polsce,112070.html (dostęp 13.11.2018).

https://twitter.com/MrJonnyDaniels/status/966058290420514817 (dostęp: 13.11.2018).

Who we are, https://www.jonnydaniels.com/who_we_are (dostęp: 13.11.2018).

Tamże.

O. Kessler, People of the Book, https://foreignpolicy.com/2012/07/30/people-of-the-book/ (dostęp: 13.11.2018).

S. Schwartz, Some of the Lost History of the Jews Is Hiding in Plain Sight in Poland, https://www.theblaze.com/news/2014/11/27/how-polands-strongest-man-and-others-are-helping-to-reconstruct-the-lost-history-of-the-jews-some-of-which-is-hiding-in-plain-sight (dostęp: 13.11.2018).

43rd Tikkun Olam Award to Jonny Daniels, https://haitiholocaustsurvivors.wordpress.com/guest-posts/43rd-tikkun-olam-award-to-jonny-daniels/ (dostęp: 13.11.2018).

F. Styczyński, „Powinniśmy powiedzieć Merkel: Masz tu rachunek, płać”, https://www.tvp.info/34382010/powinnismy-powiedziec-merkel-masz-tu-rachunek-plac (dostęp: 13.11.2018).

10 Kneset chce się zebrać w Polsce. Historyczne wydarzenie w Auschwitz? https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kneset-chce-sie-zebrac-w-polsce-historyczne-wydarzenie-w-auschwitz,362333.html (dostęp: 13.11.2018).

11 Również ciekawy jest wątek taśm z restauracji „Sowa i przyjaciele”. Opublikowane niedługo przed wyborami zostały tylko materiały związane z politykami PO, choć, to wiem już dzisiaj, polityków PiS-u również nagrywano. Podobna operacja na Węgrzech wymierzona w G. Sorosa została przeprowadzona została przez agentów Mosadu z firmy „Black Cube”. Agenci tej firmy zostali także aresztowani w Rumunii za szpiegostwo prokuratora naczelnego Rumuńskiej Agencji Antykorupcyjnej. Ową prokurator ostatecznie wyrzucono po jakimś czasie z pracy...

12 B. Hamilton, Billionaire pays for Israeli politicians’ trips to Auschwitz, https://nypost.com/2014/01/26/billionaire-pays-for-israeli-politicians-trips-to-auschwitz/ (dostęp: 13.11.2018)

13 Yoshiho Umeda był w 1989 roku skarbnikiem Komitety Obywatelskiego i przekazał pokaźny fundusz wyborczy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

14 K. Sikora, Wyleczył o. Rydzyka z antysemityzmu, robi PR PiS-owi. Jonny Daniels – nowy ulubieniec prawicy, https://wiadomosci.wp.pl/wyleczyl-o-rydzyka-z-antysemityzmu-robi-pr-pis-owi-jonny-daniels-nowy-ulubieniec-prawicy-6193040283166337a (dostęp :13.11.2018).

15 Who we are…

16 Wciąż jednak wyświetla się w wyszukiwarce (dostęp: 05.11.2018).

17 Polish security firm brings volunteers to help defend Israelis from terror, https://www.jpost.com/Israel-News/Polish-security-firm-brings-volunteers-to-help-defend-Israelis-from-terror-436932 (dostęp: 13.11.2018).

18 K. Andersz, Co się stało w zoo? Problemy z nagrodą im. Żabińskich, https://chidusz.com/jonny-daniels-co-sie-stalo-w-zoo-nagroda-im-zabinskich-from-the-depths-award/ (dostęp: 13.11.2018).

19 R. Mazurek, Szewach Weiss: Były dwie stodoły – w jednej mordowano, w drugiej mnie uratowano [WYWIAD], https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1107980,szewach-weiss-o-ustawie-o-ipn-i-ratowaniu-zydow-w-czasie-wojny.html (dostęp: 13.11.2018).

20 T. Maciuszczak, Historyk z Lublina chce ekshumacji Żydów w Jedwabnem. Zbiera podpisy pod projektem ustawy, https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/doktor-z-kul-chce-ekshumacji-zydow-w-jedwabnem-zbiera-podpisy-pod-projektem-ustawy,n,1000183883.html (dostęp: 13.11.2018).

21 S. Plocker, Why is Israel legitimizing anti-Semitism?, https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5051659,00.html (dostęp: 13.11.2018).

22 Oświadczenie zostało usunięte, jednak wspomina o nim m.in. artykuł na portalu wp.pl: O. Górzyński, Europejski Kongres Żydów skarży się na Polskę. Antysemityzm rośnie, władze nie reagują, https://wiadomosci.wp.pl/europejski-kongres-zydow-skarzy-sie-na-polske-antysemityzm-rosnie-wladze-nie-reaguja-6161457814128769a (dostęp: 13.11.2018).

23 Oświadczenie Chabad Lubawicz Polska na temat spotkania z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, http://www.fzp.net.pl/spoleczenstwo/oswiadczenie-chabad-lubawicz-polska-na-temat-spotkania-z-prezesem-pis-jaroslawem (dostęp: 13.11.2018).

24 D. Snyder, L. Cohler-Esses, Meet The Jewish Activist Who Boosts Trump, Netanyahu – And A Powerful Anti-Semitic Polish Priest, https://forward.com/news/377086/controversial-polish-jew-cheers-as-trump-and-netanyahu-embrace-europes-far/ (dostęp: 13.11.2018).

25 F. Styczyński, Powinniśmy powiedzieć...

26 https://www.facebook.com/ad.rozwadowska/posts/10215020917149831?__tn__=-R (dostęp: 13.11.2018).

27 Warto zauważyć, że 24 października ukazał się artykuł traktujący o restytucji mienia żydowskiego: Polish restitution law would exclude most Holocaust survivors and heirs, https://www.jta.org/2017/10/24/news-opinion/world/polish-restitution-law-would-exclude-most-holocaust-survivors-and-heirs (dostęp 13.11.2018).

28  Zob. S. Balcerac, Tajne operacje aktorów drugiego planu. Prywatne firmy wywiadowcze byłych izraelskich szpiegów trzęsą europejską polityką, https://warszawskagazeta.pl/polityka/item/5851-tajne-operacje-aktorow-drugiego-planu-prywatne-firmy-wywiadowcze-bylych-izraelskich-szpiegow-trzesa-europejska-polityka (dostęp: 13.11.2018).

29 Odpowiedź na zapytanie nr 7043 w sprawie liczby wydanych polskich paszportów w Izraelu, http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2FA3EEAD (dostęp: 13.11.2018).

30 Poland appoints ex-banker with Jewish roots as prime minister, https://www.jta.org/2017/12/08/news-opinion/world/poland-appoints-ex-banker-with-jewish-roots-as-prime-minister (dostęp: 13.11.2018).

31 Holocaust Era Asset Restitution Taskforce.

32 Tutaj przykład jej owoców: https://twitter.com/PocztaPolska/status/1059457156985053184 (dostęp: 13.11.2018).

33 Polish – American Leadership Summit: Polish Investment Zone under the auspicies of the President of the Republic of Poland, https://rtmx.pl/rtmx/_pdf/ENG_Polsko-Ameryka%C5%84ski-Szczyt-Przywodztwa-w-Miami-pod-patronatem-Prezydenta-RP.pdf (dostęp: 13.11.2018).

34 Sprawa może mieć też drugie dno. Dzisiaj wiemy, że całość mogła być zwykłym opłaconym przedstawieniem: W. Biedroń, TYLKO U NAS. Znamy kulisy śledztwa w sprawie „urodzin Hitlera”. W tle tajemniczy zleceniodawcy, duże pieniądze i dziennikarka TVN, https://wpolityce.pl/media/420145-tylko-u-nasurodziny-hitlera-byly-maskarada-znamy-kulisy?fbclid=IwAR39CGdY3PcBiGQpHo466Gb8_SQH0rp9KdYRnQnte0Mr345ozZ8q82RW2Gg (dostęp: 13.11.2018).

35 A. Koziński, Jonny Daniels: Dorastałem karmiony mitami o polskim antysemityzmie, okazało się, że nic takiego nie ma. Neonaziści to problem całego świata, https://polskatimes.pl/jonny-daniels-dorastalem-karmiony-mitami-o-polskim-antysemityzmie-okazalo-sie-ze-nic-takiego-nie-ma-neonazisci-to-problem/ar/12884978 (dostęp: 13.11.2018). W dalszej części wywiadu wspomina m.in. o swoim projekcie finansowanych przez rząd Wielkiej Brytanii.

36 K. Turecki, Jonny Daniels: Polacy, działajcie szybko. Czas działa na niekorzyść prawdy, https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jonny-daniels-polska-izrael-to-jest-jak-zimna-wojna/8cgxst5 (dostęp 13.11.2018).

37 ‘Concern’ from Board of Deputies after Poland passes Holocaust law, https://jewishnews.timesofisrael.com/concern-from-board-of-deputies-after-poland-passes-holocaust-law/ (dostęp: 13.11.2018).

38 Środowiska żydowskie chcą poprawek w ustawie reprywatyzacyjnej. Chodzi nawet o bilion złotych, https://dorzeczy.pl/kraj/55078/Srodowiska-zydowskie-chca-poprawek-w-ustawie-reprywatyzacyjnej-Chodzi-nawet-o-bilion-zlotych.html; https://twitter.com/PatrykJaki/status/959743816550019072 (dostęp: 13.11.2018).

39 Spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami organizacji żydowskich, http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,119,spotkanie-prezydenta-andrzeja-dudy-z-przedstawicielami-organizacji-zydowskich.html (dostęp: 13.11.2018).

40 Zob. Prawy do lewego, lewy do prawego – Jonny Daniels o reakcji Izraela na zmiany w ustawie o IPN (Eng), http://www.polsatnews.pl/wideo-program/prawy-do-lewego-lewy-do-prawego-jonny-daniels-o-reakcji-izraela-na-zmiany-w-ustawie-o-ipn-eng_6704072/ (dostęp: 13.11.2018).

41 Morawiecki powiedział: „Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy – nie tylko niemieccy”.

42 The Jews in Poland since the liberation, http://www.wiesenthal.com/atf/cf/%7B54d385e6-f1b9-4e9f-8e94-890c3e6dd277%7D/INTELLIGENCE-RESEARCH-REPORT-DEPT-OF-STATE_022218.PDF (dostęp: 13.11.2018).

43 Chodzi o Centrum Szymona Wiesenthala.

44 M. Kądzielska, Trójkąt współpracy: Polska, Izrael i USA na konferencji „Israel Dealmakers Summit 2018” w Dolinie Krzemowej, https://www.wprost.pl/gospodarka/10112468/trojkat-wspolpracy-polska-izrael-i-usa-na-konferencji-israel-dealmakers-summit-2018-w-dolinie-krzemowej.html (dostęp: 13.11.2018).

45 A. Spiro, Steven Spielberg urges mandatory Holocaust education, https://www.jpost.com/Israel-News/Culture/Spielberg-urges-mandatory-Holocaust-education-553044 (dostęp: 13.11.2018).

46 Dziennikarka TVN znieważona na lotnisku w Izraelu. „Zabrali mi wózek, prawie rozebrali”, https://www.tvp.info/37046494/dziennikarka-tvn-zniewazona-na-lotnisku-w-izraelu-zabrali-mi-wozek-prawie-rozebrali (dostęp: 13.11.2018).

47 Jak informuje „Gazeta Warszawska” (nie jest to do końca wiarygodne źródło, ale też nie należy go ignorować) Mossad planuje uruchomienie swojej placówki wywiadowczej w CPK. Jeśli jest to prawda to obecność Danielsa w delegacji znajduje jakiekolwiek uzasadnienie: L. Pietrzak, UJAWNIAMY! Tajne rozmowy z Izraelem! Politycy lobbują za powstaniem w Polsce największej ekspozytury izraelskiego wywiadu! https://warszawskagazeta.pl/kraj/item/5701-ujawniamy-tajne-rozmowy-z-izraelem-politycy-lobbuja-za-powstaniem-w-polsce-najwiekszej-ekspozytury-izraelskiego-wywiadu (dostęp: 13.11.2018).

48 Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, przyznał w rozmowie z RMF FM, że nie znał szczegółów projektu i nie wie, czy Mateusz Morawiecki wiedział, że takie reklamy w zagranicznej prasie się ukażą.

49 Np. 22 listopada 2016 roku w Ćmielowie (woj. świętokrzyskie) uczniów podstawówki przekonywał: Wśród was jest kilku, których pradziadkowie zrobili coś, żeby pomóc Żydom.

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

Adam Leszczyński: Bractwo św. Piusa X, czyli rzecz o nieposłuszeństwie Kościołowi

Czytaj Następny

Trwają zapisy na V edycję turnieju piłkarskiego „Cześć Ich pamięci!”

 • Siemka, bardzo fajny artkuł, dzięki. Kim ja jestem? Przede wszystkim jestem dobrym chłopakiem z jesziwy, wielkim przyjacielem Polski, wszystkich p0lek i Polaków. Wasz kraj jest ekstra: krajobrazy, imprezki, papież, no po prostu łał. U nas to wogóle czegoś takiego nie ma. Także tego.
  To teraz przy okazji chciałem odpowiedzieć na te 12 pytań co je p. Bugajski zapytał. Uwaga, odpowiadam po kolei, żeby nie było:
  1. Relacje to przesada, trochę kupowałem od niego na Alegro
  2. No zwyczajnie, zapraszają mnie bo zawsze im coś tam ogarnę. Dzielnicowy chodził po sąsiadach, wszystko jest legitnie.
  3. Prowadzono coś tam. Ale jak to o ten prowident, to ja nic nie podpisywałem.
  4. Jeden biskup mówi: będą, drugi biskup mówi: nie będą.
  5. W jakiś tam sposób jestem.
  6. A po co, jak tam mnie wszyscy znajo.
  7. Raz czy dwa mi zwrócili za bilet, bo zaspałem.
  8. No tego dnia rano właśnie przyszedł jeden pan oficer zapytać się czy czego nie potrzeba.
  9. Musiałbym sprawdzić, bo trochę tam leży po szufladach.
  10. Jeszcze jak, jak było wypite to ich nawet pod rękę do fury prowadzali. Mati prowadził bo on nie pije.
  11. Jak mogę to pomogę, co nie?
  12. Staram się ogarniać, choć nie zawsze mam czas.

 • Odp. na pierwszy komentarz: Jak ty jesteś Jonny Daniels to ja jestem Koziołem Matołek 😉

  Nadal wisi ten artykuł o Izraelskim Nikodemie Dyzmie. Może zmienili link tylko do artykułu bo zmieniali coś na stronie? W każdym razie jest jeszcze dostepna kopia z 2017 roku https://web.archive.org/web/20170822234316/https://jewish.pl/pl/2014/12/08/izraelski-nikodem-dyzma/ Artykuł napisano w 2014 ale nie ma zarchiwozowanej wersji z 2014. Bo nie wiadomo czy coś nie zostało zmienione w artykule - może nic. Warto tym narzędziem archiwizowaćstrony bo jak to z internetowm znikaja całe serwisy ale z pomocą przytchodzi narzędzie https://archive.org

  Waszą stronę też można archiwizować także tego....

 • http://jewish.org.pl no nie wiem czy na tej stronie Zydzi by pisali o danielsie jako o nikodemie dyźmie. Artykuł o takim samym tytule jest na innej stronie jewish.pl ale co to za strona to ja nie wiem.

 • Z policyjnego punktu widzenia/przepisów to chyba wine zawsze ponosi osoba która nie zachowała nalezytej odległości od jadącego przed soba auta. Gdy to auta przed nami zachamuje to my w nie wjedziemy bo niezachowujemy bezpiecznej odległosci. Czasami ludzie jak mają stare auto to specjalnie gwałtownie hamują żeby ktoś jadący za nimi w nich wjechał... i wina chyba jest tego co wjechał a nie tego który nie zdąrzył zachamowac. Ale takie celowe, zeby kumus zrobić na złość..., hamowanie bez realnego powodu to też hamstwo. Nie wiem w sumie jak Policja patrzy na takie ostre hamowanie bez powodu! Zawsze można powiedzieć że kot przebiegł nam droge i zeby go nie przejeach to sie zachamowało. Ale jak ktoś ma wideorejestrator w aucie (warto mieć taki!!!) to taki kit z kotem czy psem nie przejdzie:) Policja czasem wyłusza mandaty na drogach dlatego trzeba miec wideorejestrator!!!!!

 • sprawa jest prosta, Jonny Daniels będzie nadzorował budowę CPK..z ramienia Mossadu, stąd jego umocowanie w LOT...czego nie rozumiecie?

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *