74. rocznica wbicia pierwszego słupa granicznego nad Odrą | Narodowcy.net

74. rocznica wbicia pierwszego słupa granicznego nad Odrą

Już 27 lutego 1945 roku, niemal dwa miesiące przed oficjalnym zakończeniem II Wojny Światowej w Czelinie w obecnym województwie zachodniopomorskim żołnierze VI Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego I Armii Wojska Polskiego wbili pierwszy słup graniczny na tym brzegu Odry.

Pierwszy słup graniczny był ręcznie wykonany, według źródeł przez Kaprala Wydrzyńskiego z tego Batalionu. Własnoręcznie go wyciosał i pomalował w biało-czerwone pasy i wkopał go w ziemię w Czelinie nad Odrą. Dodatkowo do słupa przymocowano tablicę z orłem i napisem „Polska”. Dodatkowo był tam również zamocowany drogowskaz z informacją o odległościach do Berlina i Warszawy. Oddział w tym czasie nadał komunikat do kwatery, że jako pierwszy dotarł do Odry i postawił tam słup graniczny. Oryginał tej informacji meldunkowej można zobaczyć w muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Obecnie słup graniczny został przeniesiony nieco dalej i został on w 1968 roku zastąpiony wysokim obeliskiem na cześć pamiętnych wydarzeń lutego 1945 roku.  Co roku również odbywają się oficjalne obchody w Czelinie na cześć tych pamiętnych wydarzeń. Jest to ogromna część historii Pomorza Zachodniego i pewnego rodzaju symbol pierwszych kroków do powrotu do ziem naszych przodków, powrotu do Cedyni czy Wolina oraz innych grodów nadających rytm nowo ochrzczonemu państwu polskiemu pod władaniem Mieszka I.

W dzisiejszych czasach powrót wspomnieniami do tych wydarzeń jest dla nas – młodego i kolejnego pokolenia Polaków niezwykle istotny. Sygnalizuje nasze dążenia. Postawiliśmy słup graniczny tak daleko od wcześniejszej granicy II Rzeczpospolitej sygnalizując jasno aspiracje zajęcia całego terenu na wschód od Odry. Dodatkowo II Wojna Światowa jeszcze się nie zakończyła i Polacy już pokazali gdzie jest nasza racja i dążenia narodu do zakończenia wojny. Warto pamiętać o tym szczególnym dla Pomorza Zachodniego wydarzeniu.

Komentarze