Aleksander Sienicki: Gersdorf, niepodległość i przeoczona doniosłość | Narodowcy.net

Aleksander Sienicki: Gersdorf, niepodległość i przeoczona doniosłość

Przedłużanie się trwającego już trzy lata reformowania wymiaru sprawiedliwości sprawiło, że część, jeśli nie całość, naszego społeczeństwa puściła mimo uszu praktycznie całkowicie jego kolejną już perypetię pod tytułem „wyrok TSUE i przywrócenie pani Gersdorf”, całkowicie zatracając jego faktyczną doniosłość i powagę sytuacji.

O ile Rzeczpospolita Polska formalnie straciła niepodległość w 2009 wraz z wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego podpisanego przez Lecha Kaczyńskiego, to aż do teraz pozostawało to stanem tylko de iure, wprawdzie niosącym zagrożenia, wywołującym niedogodności, wymagającym nieustannych przepychanek, ale wciąż pozostającym tylko tym stanem formalnym z którym można było normalnie funkcjonować. Stanem formalnym, tak jak formalna była podległość japońskich daimyo cesarzowi i rola szoguna jedynie jako wodza naczelnego, jak formalna była podległość książąt Rzeszy wobec ich cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władców chińskich ery Konfucjusza czy Sun Tzu wobec królów Zhou. Zapewne każdy mógłby dodać jeszcze kilka takich przykładów faktycznych niepodległości, wedle swoich zainteresowań historycznych, gdzie wykonanie woli formalnego zwierzchnika było raczej aktem grzeczności czy polityki dobrych z nim stosunków, niż faktycznym podporządkowaniem.

W sytuacji jednak, gdy obcy, zewnętrzny ośrodek narzuca, kto ma być najwyższym przedstawicielem władzy sądowniczej w państwie, o faktycznej niepodległości nie może być już mowy żadną miarą. Państwo któremu można narzucić dygnitarza tak wysokiej rangi, jak sędzia Sądu Najwyższego, najzwyczajniej w świecie nie jest suwerenne – kropka.

Jeśli rząd, parlament, czy prezydent, w najbliższych dniach jasno nie da do zrozumienia że te orzeczenie, a i późniejszy wyrok TSUE, nie ma w Polsce mocy, a pani Gersdorf nie jest pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i to jest wyłącznie wewnętrzna sprawa, będzie to oznaczało, że w ten przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości, Polska tą niepodległość faktycznie straciła.

Komentarze