"Dmowski vs Piłsudski. Istota konfliktu" – konferencja naukowa na UMCS | Narodowcy.net

“Dmowski vs Piłsudski. Istota konfliktu” – konferencja naukowa na UMCS

Studencki Klub Myśli Społeczno-Politycznej im. Zygmunta Balickiego na UMCS zorganizował 8 lutego ogólnopolską konferencję naukową “Dmowski vs Piłsudski. Istota konfliktu”. Wzięli w  niej udział prelegenci z uniwersytetów z Lublina, Warszawy, Krakowa i Rzeszowa.

Studencki Klub Myśli Społeczno-Politycznej im. Zygmunta Balickiego, działający mniej więcej od połowy 2018 roku organizował już konferencję “Działacze narodowi w walce o niepodległość i w odbudowie polskiej państwowości”, cykl “Dyktatorzy XX wieku” (spotkania dotyczyły m.in. Benito Mussoliniego i gen. Franco) oraz liczne projekcie filmów (np. “Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan – Ganowicza”).

Tym razem tematyka konferencji dotyczyła konfliktu jaki narastał przez lata między Romanem Dmowskim i Józefem Piłsudskim. Pojawili się na niej przedstawiciele Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Referaty dotyczyły (poniżej dokładna rozpiska) m.in. miłosnych perypetii ojców polskiej niepodległości, ich stosunku do religii, myśli politycznej oraz geopolitycznej. Całości towarzyszyły liczne dyskusje.
Organizatorzy już dziś zapowiadają kolejne wydarzenia tego typu.
“Jako Klub Balickiego staramy się uaktywnić studentów i pokazać im, że lata nauki można wykorzystać nie tylko na zdobycie wykształcenia. Oczywiście konferencja naukowa o istocie konfliktu Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego jest inicjatywą ściśle akademicką, ale działamy również bardziej otwarcie, organizując otwarte wykłady czy pokazy filmowe. Jesteśmy młodym klubem, a mimo to organizowane przez nas wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, to bardzo budujące dlatego staramy się działać więcej i lepiej. Serdecznie zapraszam na naszą facebookową stronę, gdzie można śledzić nasza działalność na bieżąco” – mówi dla n.net prezes Klubu Paweł Król.

 

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.