II Marsz Równości w Lublinie – interweniowała policja

W minoną sobotę odbył się II Lubelski Marsza Równości. Manifestacja przeszła ulicami otoczona kordonem policji. Doszło także do próby blokady parady, jednak kontrmanifestantów spacyfikowała policja, przy użyciu między innymi armatek wodnych czy gazu łzawiącego. 

Na ul. Sowińskiego kilkudziesięciu kontrmanifestantów ustawiło się z banerem na którym umieszczony był cytat z Cypriana Kamila Norwida „Naród, który się oburza, ma prawo do nadziei, ale biada temu, który gnije w milczeniu”. Policja wezwała do rozejścia się, jednak na brak reakcji ze strony przeciwników marszu równości, użyła środków przymusu bezpośredniego.

Parada przeszła otoczona kordonem policji odgradzającej ją od kontrdemonstrantów, którzy szli przed czołem manifestacji. Wśród przeciwników była grupa osób ubranych w białe kombinezony, wyglądająca na ekipę odkażającą, nieśli oni transparent z napisem „Radioaktywna Chmura”. Chodnikami natomiast szły grupy młodych ludzi krzyczących co jakiś czas hasła przeciwko paradzie, takie jak „Zakaz Pedałowanie”. Za kontrmanifestantami jechał policyjny wóz z armatką wodną, natomiast w powietrzu cały czas utrzymywał się policyjny śmigłowiec.

Na początku marszu była próba blokady. Około 200 osobowa grupa przeciwników zebrała się na trasie parady. Policja jednak szybko rozpędziła przeciwników z pomocą gazu łzawiącego.

Kontrmanifestanci wykrzykiwali między innymi takie hasła: „Lublin miastem bez dewiacji!”, „Chłopak i dziewczyna normalna rodzina”, „Zawsze i wszędzie policja je**na będzie”, „Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa”.

Na samym czele parady, manifestanci nieśli transparent z hasłem: „Wielka Promocja Homoseksualizmu”, natomiast na samochodzie jadącym za banerem pojawiały się hasła takie jak: „Najlepiej wiem, kim jestem”, „Miłość to miłość”. Uczestnicy marszu niosą tęczowe flagi i transparenty a napisami: „Love is love”, „Ten jest zboczony, kto sieje nienawiść”, „Bób, hummus, włoszczyzna”, „Homofobia zagraża polskiej rodzinie”.

Policja łącznie zatrzymała 38 osób, zapowiedziane zostały także kolejne zatrzymania osób sprzeciwiających się paradzie.

Źródło: TVP.info
Źródło zdjęcia: Onet.pl

Jan Jarmuła

Czytaj Wcześniejszy

Konfederacja przeciwko art. 256 KK i ograniczaniu wolności słowa

Czytaj Następny

Ruszyła jesienna akcja zrzutkowa – "Zapal Znicz Bohaterom"

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *