Jaok z Pyta.pl o Młodzieży Wszechpolskiej - "Jak zaczynaliśmy to mi się wydawało, że najgorzej jest tam gdzie są skini, prawicowcy..." | Narodowcy.net

Jaok z Pyta.pl o Młodzieży Wszechpolskiej – “Jak zaczynaliśmy to mi się wydawało, że najgorzej jest tam gdzie są skini, prawicowcy…”

Pyta.pl od lat “trolluje” najróżniejsze manifestacje od Parad Równości po marsze PiSu. W wywiadzie dla Namzależy.pl Mikołaj “Jaok” Janusz z Pyty opowiadał o początkach projektu, swoich poglądach i… Młodzieży Wszechpolskiej, która pozwoliła mu inaczej spojrzeć na narodową prawicę.

Jak mówił Mikołaj “Jaok” Janusz początki Pyty.pl sięgają już 2006 roku kiedy do razem z “Kozą” i Rafałem Gradem, bardziej znanym jako Mordechaj Blumsztajn (udający Żyda na manifestacjach) nagrali filmik na feministycznej Manifie podczas której zadawali niewygodne pytania z których Pyta.pl znana jest do dziś.

“Jak zaczynaliśmy to mi się wydawało, że najgorzej jest tam gdzie są skini, prawicowcy, ale bardzo szybko taki moment refleksji nastał podczas Marszu dla Życia organizowanym przez Radio Maryja”  – mówił Jaok. Kontynuując wspomniał, że zgromadzenie było ochraniane przez Młodzież Wszechpolską o której wyrażał się z dużą sympatią. “Jakoś tak zauważyłem, że oni mają do siebie dystans, że są to często wyluzowani goście” – wspominał swoje pierwsze spotkanie z narodowcami na manifestacji. Z czasem tymi ,,najgorszymi” okazała się skrajna lewica z Antifą na czele, która bardzo często fizycznie napadała na twórcę Pyty raz nawet szczując go psem.

Opowiadając o swoich poglądach nazwał się narodowym liberałem (radykalnie umiarkowanym – co sam podkreślał). Mówił wówczas o przywiązaniu do tradycyjnych wartości i o tym że wartości narodowe są trafne w budowaniu spoiwa społecznego w Europie. Jego liberalizm odnosi się z kolei do gospodarki, zaznaczył jednak, że jest to liberalizm umiarkowany.

Twórca opowiadał też o tym jak zmieniały się zgromadzenia na przestrzeni lat oraz o tym dlaczego Pyta od tylu lat się nie nudzi. ,,W Polsce wytworzył się mit o tym, że ci kótrzy wychodzą na ulicę mają rację i Pyta chciała pokazać ze “nie zawsze jest to tłum zwarty i gotowy, a raczej owczy pęd i manipulowanie jednostkami” – mówił Jaok. Twórca kanału pod koniec rozmowy zaznaczył, że Pyta będzie zawsze, bo zawsze będą protesty.

 

Komentarze