Mossad. Jaka jest cena skuteczności?

22 stycznia ukazała się książka izraelskiego dziennikarza Ronena Bergmana „Wojna cieni. Izrael i tajne oddziały śmierci Mossadu”. Powstała ona w oparciu o rozmowy ze świadkami, byłymi szefami wywiadu zagranicznego oraz premierami Izraela. Jedna z takich postaci to obecny szef rządu Benjamin Netanjahu. Książka poświęcona jest przerażającej działalności tajnych służb Izraela. Autor ujawnia fakty dotyczące tajnych operacji, między innymi morderstw na co najmniej trzech tysiącach ludzi w ciągu ostatnich 50 lat. Ofiarami były osoby potencjalnie zagrażające Izraelowi.

W rozmowie z niemieckim czasopismem Der Spiegel autor wyjaśnia, że motywem morderstw była obrona przed wrogami Izraela wszelkimi środkami. Był to wniosek wyniesiony z Holokaustu dokonanego na Żydach w trakcie drugiej wojny światowej. „Każdy z tych wrogów był utożsamiany z Hitlerem: Naser (Gamal Abdel, prezydent Egiptu), Arafat (Jasir, przywódca palestyńskiego ruchu wyzwoleńczego), Sadam Husajn (prezydent Iraku), Ahmadinedżad (Mahmud, prezydent Iranu). W walce z nimi za uprawnione uważano naruszanie międzynarodowych norm i praw. Taka postawa duchowa aktualna jest do dziś.” – tłumaczył Bergman.

Każdy z tych wrogów był utożsamiany z Hitlerem: Naser (Gamal Abdel, prezydent Egiptu), Arafat (Jasir, przywódca palestyńskiego ruchu wyzwoleńczego), Sadam Husajn (prezydent Iraku), Ahmadinedżad (Mahmud, prezydent Iranu). W walce z nimi za uprawnione uważano naruszanie międzynarodowych norm i praw. Taka postawa duchowa aktualna jest do dziś

Każdy, kto ma żydowską krew na rękach, musie wiedzieć, że Mossad będzie go ścigał, nie zważając na cenę, aż do jego śmierci” – powiedział autor, tłumacząc sposób myślenia izraelskich decydentów. Działalność służb nie była ograniczana żadnymi przepisami. Dopiero w 2002 roku wydano pierwsze przepisy regulujące tylko działalność służb wywiadu wewnętrznego Izraela Schin Bet, podczas Mossad ciągle nie podlega żadnym ograniczeniom prawnym. Zdaniem Bergmana izraelscy politycy wierzą w skuteczność służb na każdym polu dając im wolną rękę w podejmowaniu niezbędnych działań. Mossad pochwalić się może licznymi sukcesami, jednak sposoby działania uniemożliwiały dyplomatyczne rozwiązywanie wielu konfliktów.

Każdy, kto ma żydowską krew na rękach, musie wiedzieć, że Mossad będzie go ścigał, nie zważając na cenę, aż do jego śmierci

Autor opisuje przypadkowe ofiary Mossadu między innymi zastrzelenie kelnera zamiast działacza „Czarnego Września w 1973 roku w norweskim Lillehammer oraz przypadek dwuletniej dziewczynki, trafionej w 2006 roku w szyję odłamkiem izraelskiej rakiety, która od tego czasu jest sparaliżowana. „Nie można pomijać tej moralnej ceny, która stała się bardzo wysoka” – podkreśla dziennikarz. W 1962 roku Izraelscy agenci przeprowadzili egzekucję na niemieckim naukowcu Wernerze Krugu. W trakcie 2 wojny światowej Krug współpracował z Niemcami. W latach 60 pracował nad rozwojem egipskiego programu rakietowego.

Głośne akcje Mossadu

Ważną, propagandową akcją przeprowadzoną przez Mossad było schwytanie Adolfa Eichmanna – niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za plan zagłady Żydów. Okoliczności schwytania zbrodniarza są niesamowicie ciekawe. Po wielu latach ukrywania swojej tożsamości, wielu udanych oszustwach udało mu się zbiec do Argentyny. Niemcowi udało się nawet sprowadzić tam swoją rodzinę i przez kilka lat żyć pod inną tożsamością. Jednak jego syn, chwaląc się osiągnięciami ojca swojej dziewczynie, która miała żydowskie pochodzenie, ściągnął na ojca izraelski wywiad. W maju 1960 roku Adolf Eichmann został schwytany i przetransportowany do Izraela. W maju 1962 roku został skazany za ludobójstwo i stracony. Proces Eichmana wykorzystano do celów propagandowych, by wytworzyć obraz nieustępliwości i skuteczności Mossadu.

Wspominając o Mossadzie nie można zapomnieć o słynnej operacji „Gniew Boga”. Powodem akcji był zamach w trakcie igrzysk olimpijskich w 1972 roku w którym zginęło 11 izraelskich sportowców i trenerów. Głównym celem było znalezienie i zabicie członków i przywódców „Czarnego Września” – radykalnej komórki „Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny”.
Akcja
izraelskich sił specjalnych była pełnym sukcesem, na wrogim – libańskim – terytorium komandosi wysadzili siedzibę terrorystów, zabili przywódców „Czarnego Września” oraz kilku innych organizacji terrorystycznych. Rajd komandosów był jawnym pogwałceniem suwerenności Libanu jednak cel został osiągnięty – pomszczono ofiary zamachu.

Marek Sajdok

Adam Szabelak

Czytaj Wcześniejszy

III edycja turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!"

Czytaj Następny

Tomasz Cynkier: Contra Genocidas!

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *