Na Wileńszczyźnie uczczono pamięć Inki

W Butrymańcach, w rejonie solecznickim odsłonięto tablicę ku czci sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny „Inki”.

Jak poinformował w sobotę czołowy polski portal na Litwie L24.lt – „Tablica w formie drewnianej płaskorzeźby ze srebrnym sercem została odsłonięta w kościele św. Michała Archanioła w Butrymańcach”. Tablicę przynieśli uczestnicy 28. Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, którzy dotarli do rejonu solecznickiego na Wileńszczyźnie.

Pomysłodawcą umieszczenia w Butrymańcach tablicy ku czci legendarnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej był ks. Jarosław Wąsowicz. uczestniczący w pielgrzymce. Przez trzy lata prowadzono akcję „Srebrne serce dla Inki”, która polegała na zbiórce uszkodzonej srebrnej biżuterii. To właśnie ją przetopiono na serce, które znalazło się na płaskorzeźbie.

Butrymańce zostały wybrane jako miejsce umieszczenia tablicy ponieważ znajdują się na trasie pielgrzymki. Rejon solecznicki był terenem intensywnej działalności Armii Krajowej. W 1944 r. na terenie tym operowały 3., 6. i 7. Brygada Wileńska Armii Krajowej. W 1944 r znaczna część obszaru obecnego rejonu solecznickiego znajdowała się pod kontrolą AK, gdzie jej żołnierze występowali otwarcie w pełnym umundurowaniu. W rejonie znajdują się liczne cmentarze wojskowe na których znajdując się mogiły akowców.

źródło: kresy.pl

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Adam Szabelak: Parada równości, Marks, rewolucja

Czytaj Następny

Michał Adamczyk: Wychowanie narodowe wg Zygmunta Balickiego

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *