Podeptana pamięć Dzieci Zamojszczyzny- Czesia Kwoka jako żydówka na niemieckim banerze | Narodowcy.net

Podeptana pamięć Dzieci Zamojszczyzny- Czesia Kwoka jako żydówka na niemieckim banerze

W Niemczech organizowany był przegląd filmów o tematyce Holokaustu. Nad kinem Babylon, w którym odbywała  się impreza, zawisł baner przedstawiający ofiarę Auschwitz – Polkę Czesławę Kwokę. Pominięto jednak narodowość i dziewczynkę pokazano jako żydówkę.

Na zdjęciu widnieje napis Szoah. Jest to termin, oznaczający nazistowskie ludobójstwo na Żydach podczas II wojny światowej. Muzeum Auschwitz na swoim twitterze wytyka błąd organizatorom, gdyż nastoletnia Polka padła ofiarą akcji skierowanej przeciwko mieszkańcom Zamojszczyzny. Nie można więc nazwać ją ofiarą Szoah, ale Auschwitz.

Muzeum zauważa również inny szczegół. Ilustracja podpisana jest nazwiskiem Mariny Amaral, jakoby ona była autorką zdjęcia. Wykonał je jednak obozowy fotograf Wilhelm Brase. Kobieta zajęła się tylko koloryzacją.

Baner ten zauważył Cezary Gmyz korespondent TVP w Niemczech. Umieścił go na swoim twitterze, wyrażając ubolewanie nad przekłamywaniem historii.

Oburzenie płynie z wielu stron. Jest to zwyczajne pominięcie Polaków, którzy również padli ofiarą nazizmu. W temacie obozów koncentracyjnych II wojny światowej nagłaśnia się w większej mierze tylko kwestię Żydów.

źródło: fakt.pl

 

Komentarze