Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego o odmowie nadania Marszowi Niepodległości rangi wydarzenia publicznego. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wspierali prawnicy z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Ponadto ruszyła zbiórka podpisów z apelem do Wojewody o przyznanie wydarzeniu statusu wydarzenia cyklicznego.
Zgodnie z przewidywaniami w sprawie likwidowania Marszu Niepodległości przez obóz liberalno-lewicowy, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski odmówił mu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia publicznego na kolejne lata, argumentując, że wydarzenie nie spełnia wszystkich wymogów niezbędnych do nadania cykliczności. Jego zdaniem w ciągu ostatnich 3 lat nie zachodziła tożsamość podmiotów po stronie organizatora zgromadzenia. W reakcji na tę decyzję, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wniosło odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości przed sądem reprezentowała mec. Magdalena Majkowska, dyrektor. Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris. Jednakże orzeczenie nie jest prawomocne. Wojewoda ma 24 godziny od jego wydania na jego zaskarżenie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego odmawiającą zgody na organizację cyklicznego zgromadzenia przez #MarszNiepodleglosci na kolejne lata.
Gratuluję @StowMarszN i cieszę się, że prawnicy @OrdoIuris mogli pomóc!
— Magdalena Majkowska (@MagdaMajkowska) February 2, 2024
Wypowiedź Prezesa Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” @BartoszMalewski: „Nie ma bardziej cyklicznego zgromadzenia publicznego, jakim jest #MarszNiepodległości!” pic.twitter.com/Qjga6L7L4S
— Marsz Niepodległości (@StowMarszN) February 2, 2024
Sąd Okręgowy właśnie uchylił decyzję Wojewody Mazowieckiego! #MarszNiepodleglosci ma prawo do statusu zgromadzenia cyklicznego! Gratulacje dla mec. @MagdaMajkowska! https://t.co/c4MpG7kDbu
— Bartosz Malewski (@BartoszMalewski) February 2, 2024
W związku z tym powstała wspólna petycja środowisk patriotycznych, której organizatorami są Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy i Instytut Ordo Iuris. Apelujemy w niej do Wojewody Mazowieckiego o przyznanie Marszowi Niepodległości statusu wydarzenia cyklicznego na kolejne lata - LINK.
Wolności nie oddamy.
Czy Ty już podpisałeś petycję?
Bez Ciebie mogą odebrać nam Marsz Niepodległości.https://t.co/zNn96YcUpv pic.twitter.com/2m5q4KR3fw
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) February 2, 2024
Wygraliśmy bitwę, ale wojna trwa!
Uruchomiliśmy petycję wspierającą batalię o cykliczność Marszu! Stańmy do tej walki razem!https://t.co/BoREA82GAK pic.twitter.com/1rn4jhcGif— Marcin Kowalski (@M_Kowalski__) February 2, 2024
Narodowcy.net/ordoiuris.pl




