Seria profanacji w Polsce. Sprawcy zniszczyli Najświętsze Sakramenty

Od 27 do 29 kwietnia doszło do trzech aktów profanacji i kradzieży w kościołach w Bytomiu, Karścinie oraz Poznaniu. Ze świątyń zabrano między innymi relikwiarze, tabernakula oraz za każdym razem zniszczono konsekrowane hostie.

W ciągu kilku dni w kościołach w różnych częściach Polski doszło do trzech aktów profanacji. Za każdym razem celem był Najświętszy Sakrament, w dwóch przypadkach wykradziony z tabernakulum.

Do pierwszego napadu doszło w sobotę 27 kwietnia w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu. W czasie Mszy św., podczas udzielania Komunii św., pewna kobieta przyjęła Ciało Pańskie na rękę, ale zamiast spożyć je na miejscu, odeszła w kierunku ławek. Ksiądz wezwał ją do spożycia Najświętszego Sakramentu, ale ona zaczęła z nim napastliwie dyskutować. Następnie rozkruszyła Komunikant palcami i wyrzuciła na ziemię. Ksiądz pozbierał je i spożył. 

Według nagrania z kamery, w czasie Mszy św. wspomniana kobieta zachowywała się nietypowo – parę razy wychodziła z kościoła, żeby zapalić i rozmawiać przez telefon.

Oświadczyła, że to jest jej sprawa, co ona będzie robiła [z konsekrowaną hostią – red.]. Nie mogłem dopuścić, aby odeszła. Prosiłem ją, aby oddała Najświętszy Sakrament, jeżeli nie chce go spożyć, zaczęła negować istotę obecności Chrystusa, kapłaństwa itd. Prosiła o policję i telewizję” – powiedział ksiądz Artur Andrzejewski. 

Wśród komentarzy znalazły się porównania do ostatniego ataku na warszawską synagogę. Zwrócono uwagę, że media głównego nurtu nagłaśniają wyłącznie przypadki aktów nienawiści wobec żydów, ale nie opisują w ogóle podobnych aktów przemocy skierowanych w stronę chrześcijan.

Do kolejnego przypadku doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (29/30 kwietnia) w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach. Jak poinformował rzecznik diecezji gliwickiej ks. Krystian Piechaczek, nieznani sprawcy włamali się do kościoła. Tam rozbili tabernakulum, z którego zabrali cyboria, czyli naczynia na Najświętszy Sakrament, małą monstrancję oraz relikwiarz św. Faustyny. Zarówno w świątyni, jak i poza nią, znaleziono rozrzucone i sprofanowane konsekrowane hostie. Skradziono również ekran, na którym wyświetlane były teksty pieśni religijne podczas nabożeństw. Parafia nie oszacowała w pełni strat materialnych.

Sierż. sztab. Paulina Gnietko, p.o. rzecznika Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu poinformował, że zdarzenie zostało wstępnie zakwalifikowane jako kradzież z włamaniem. Za taki czyn grozi kara od roku do 10 lat więzienia. Zaznaczyła, że policjanci z wydziału kryminalnego prowadzą czynności w tej sprawie, dążąc do odnalezienia sprawcy lub sprawców.

Wcześniej, najpewniej w nocy z soboty na niedzielę (27/28 kwietnia) nieznani sprawcy włamali się do kościoła filialnego pw. MB Częstochowskiej w Karścinie (woj. zachodniopomorskie) i skradli z tabernakulum cyboria z Najświętszym Sakramentem. Początkowo nikt niczego nie zauważył, bo nie było śladów włamania, poza wypchniętym oknem w zakrystii. Dopiero podczas Mszy św., gdy kapłan otworzył tabernakulum, okazało się, że cyboriów z Najświętszym Sakramentem nie ma.

Zamarłem przed tabernakulum. Nie mogłem uwierzyć. Tym bardziej że została kustodia. Wyjąłem z niej Hostię, połamałem i rozdzieliłem między ludzi. Kiedy powiedziałem wiernym o tym, co tu się właśnie stało, wielu z nich płakało, było w szoku. Wszyscy byliśmy wstrząśnięci – powiedział mediom ks. Stanisław Mikos, proboszcz parafii w Robuniu. Dodał, że same naczynia liturgiczne nie stanowią większej wartości materialnej. Prawdopodobnie komuś zależało właśnie na profanacji.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, profanacja Najświętszego Sakramentu należy do najcięższych przewinienień: „Kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej”.

Narodowcy.net/kresy.pl

Damian Drozd

Czytaj Wcześniejszy

Turcja wstrzymuje handel z Izraelem

Czytaj Następny

Za 77% gwałtów w Paryżu odpowiadają obcokrajowcy

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *