Skandaliczna decyzja radnych KO w Białymstoku w sprawie ulicy Łupaszki. Młodzież Wszechpolska reaguje

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Rady Miasta Białystok, na którym głosowano za zmianą nazwy ulicy poświęconej Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”. Trzynastu radnych było za zmianą, a przeciwko… dwunastu.

Nazwę ulicy uchwalono w kwietniu 2018 roku, kiedy to jeszcze PiS miał większość w radzie. Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych PiS znalazł się w opozycji, a ostateczne zdanie należy do radnych z Koalicji Obywatelskiej, którzy nieustannie dążyli do zmiany patronatu owej ulicy.

W projekcie wniesionym z inicjatywy radnych KO mowa była o zastąpieniu ulicy nazwą „100-lecia praw kobiet”. Prezydent Truskolaski jednak wcześniej proponował ulicę „Podlaską”.

Pomysł zmiany i podpisy pod petycją przygotowały przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które brały udział także w organizowaniu Marszu Równości w Białymstoku.

W ubiegłym tygodniu Wszechpolacy z Białegostoku zorganizowali konferencję prasową odnośnie tej sprawy.

Właśnie trwa konferencja prasowa w sprawie próby zmiany nazwy ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko🇵🇱 Zachęcamy do zapoznania się z naszym stanowiskiem❗

Opublikowany przez Młodzież Wszechpolska Białystok Czwartek, 24 października 2019

 

Na dzisiejszy obrady przyszło wielu przeciwników tejże zmiany. Między innymi znaleźli się tam przedstawiciele Podlaskiego Instytutu Rzeczypospolitej Suwerennej, kibice, działacze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Młodzieży Wszechpolskiej.

Trzynastu radnych poparło zmianę nazwy ulicy, a dwunastu było przeciw. Przegłosowano, iż nazwa zostanie zmieniona na „Podlaska”. Decyzję tę poparło również Forum Mniejszości Podlasia.

Hańba! Rada Miasta przyjęła wniosek o zmianie nazwy ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ul. Podlaską.

Opublikowany przez Młodzież Wszechpolska Białystok Poniedziałek, 28 października 2019

 

Prezes Młodzieży Wszechpolskiej zapewnia, iż podjęte zostanę kroki w celu przywrócenia Łupaszki na patrona ulicy.


 

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Ruszyła Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza przeciwko 447

Czytaj Następny

Herbert – początki

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *