Sondaż polskich kibiców - dominują narodowcy i prawica

Na kogo zagłosowaliby polscy kibice, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę? Takie pytanie zadano 20-22 maja 2018 roku ponad 1200 kibicom polskiej Ekstraklasy. Wyniki pokazują jasno orientację polityczną ruchu kibicowskiego.

Pierwsze miejsce zajęła frakcja Pawła Kukiza z 30,4% poparcia. Kukiz’15 jako ruch stosunkowo świeży i nazywający się antysystemowym, zdobył duże uznanie wśród tej grup,y zwłaszcza przez wcześniej wspomnianą świeżość i sympatię do poszczególnych osób związanych z ruchem, który do sejmu wchodził jako szeroka koalicja prawicowa złożona z narodowców, zwolenników JOWów, wolnorynkowców, konserwatystów i w dużej mierze początkujących polityków.

Zaraz po ruchu Kukiza, na drugim miejscu plasuje się Ruch Narodowy, czyli partia nacjonalistyczno-katolicka powołana podczas Marszu Niepodległości w 2012 roku. Narodowcy w sondażu uzyskali 21,8% poparcia kibiców. Nie jest to zaskoczeniem, kibice od lat uczestniczą w Marszu Niepodległości oraz wielokrotnie potwierdzają swoje poparcie dla poglądów nacjonalistów poprzez liczne oprawy patriotyczne i antykomunistyczne oraz uczestnictwo w manifestacjach przeciwko paradom równości, czy przeciwko przyjmowaniu imigrantów. Kibice często też posługują się symboliką narodowców.

Podium zamyka partia rządząca - Prawo i Sprawiedliwość, którą popiera 20,8% ankietowanych. Jest to obecnie partia z największym poparciem w ogóle, więc i nietrudno o jej zwolenników w ruchu kibicowskim. Najczęściej jednak kibice wybierają PiS ze względu na nienawiść do Platformy Obywatelskiej, która jak wiemy często brutalnymi metodami zwalczała ruch kibicowski.

Następną i zarazem ostatnią partią, którą kibice widzą w sejmie jest partia Janusza Korwina-Mikke, czyli konserwatywno-liberalna Wolność. Kibice to w dużej mierze młodzi mężczyźni, a jak wiemy to główna grupa docelowa pana Korwina-Mikke. Ponadto Janusz Korwin-Mikke jest pewnym symbolem „walki z lewactem” znany z youtubowych „masakracji”, które niewątpliwie dodają mu popularności wśród ludzi zniesmaczonych retoryką lewicy.

Reszta uwzględnionych partii w uznaniu kibiców znalazłaby się poza parlamentem. Jedyną, która uzyskała w sondażu wynik powyżej 1% jest Platforma Obywatelska, którą popiera jedynie (albo aż) 3,6% kibiców.

źródło: 12zawodnik.pl, sportanalitics.pl

Rafał

Czytaj Wcześniejszy

Łukasz Jabłoński: „Han Solo: Gwiezdne wojny - historie” - recenzja filmu

Czytaj Następny

Piękna dziewczyna: „Wdzięk nad wdziękami - skromna kobieta”

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *