Turcja: kościoły zmieniane są w meczety. Islamizm tryumfuje

Hagia Sophia została w lipcu zamieniona w meczet. Na pierwszych modłach zebrały się niej tłumy śpiewające antychrześcijańskie sury. Prezydent Turcji wydał w ostatnich dniach dekret o przekształceniu kolejnego zabytkowego kościoła w meczet.

Kontyuacja Imperium Osmańskiego

Jak pisaliśmy, 10 lipca Sąd Najwyższy Republiki Turcji wydał orzeczenie unieważniające status kościoła Hagia Sophia jako muzeum, który ustanowiony został decyzją rządu Mustafy Kemala Atatürka w 1934 roku.

Sąd postanowił, że decyzja rządu stanowiła akt niższy rangą niż edykt Mahmeda II Zdobywcy, Sułtana Imperium Osmańskiego. Tym samym sąd uznał ciągłość prawodawstwa Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji, a co za tym idzie niejako wskazał na ciągłość istnienia Imperium Osmańskiego. Ponadto Sąd zgodził się z argumentacją muzułmańskiego stowarzyszenia, które dowodziło, że „meczet należy do Allaha i nie może być sprzedawany ani zamykany jako miejsce kultu”.

CZYTAJ TAKŻE: Karol Kaźmierczak: Najgorszy wróg Europy

Przekształcenie świątyni z meczetu w muzeum przez Mustafę Kemala Atatürka było potwarzą dla ruchu islamistycznego, uważającego ten krok za narzucenie Turcji zupełnie obcych jej wartości. Mimo wojskowych represji, od początku zeświecczenia tego miejsca, czyli od dekretu z 1934 roku, gorliwi muzułmanie za punkt honoru stawiali sobie przywrócenie mu religijnego charakteru.

Z wypowiedzi przedstawicieli kręgów zbliżonych do władzy można odnieść wrażenie, że przywrócenie religijnego charakteru Hagia Sophia jest elementem walki pobożnych muzułmanów z „zachodnimi krzyżowcami”. Przewodniczący tureckiego parlamentu, 51-letni Mustafa Şentop, mówił zresztą otwarcie, iż było to marzenie całego jego pokolenia.

Do sytuacji odniósł się papież Franciszek. Stwierdził, że „myśli o Hagii Sophii” i jest „bardzo zasmucony”.

Pierwsze modły w Hagii Sophii o antychrześcijańskim wydźwięku

Pierwsze po 90 latach modły, na które wzywano ze wszystkich czterech minaretów otaczających Hagię Sophię, zgromadziły dziesiątki tysięcy muzułmanów na zewnątrz świątyni i kilkuset w niej, wśród nich prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Wierni na zewnątrz mogli oglądać modły na telebimie i słuchać ich z głośników.

Bóg jest największy - śpiewali ludzie na placu. Niektórzy trzymali flagi tureckie i osmańskie.

Chrześcijańskie media zwróciły uwagę, że imam - minister Ali Erbas wygłosił kazanie trzymając w ręku miecz. Wyjaśnił, że trzymanie go przez kaznodzieję jest tradycją dotyczącą meczetów stanowiących symbole podboju. Podkreślił zarazem, że jeśli Allach pozwoli, to zostanie ona przywrócona.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Tomasiewicz: Monarchomachowie - boży bojownicy

Tęsknota naszego narodu, która przerodziła się w boleść, kończy się dzisiaj - powiedział Erbas z ambony.

Erdogan stwierdził, że modły zgromadziły 350 tys. osób. Gubernator Stambułu poinformował, że władze w pewnym momencie zaczęły powstrzymywać ludzi przed podchodzeniem w pobliżu świątyni z powodu obaw o rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Portal Kresy.pl zwrócił uwagę, że podczas modłów, Erbas i inni „hafizowie”, czyli osoby znające Koran na pamięć, odśpiewali wybrane sury. Jedna z nich, „Jaskinia”, kończy się słowami Mahometa:

Powiedz Ja jestem tylko człowiekiem śmiertelnym, podobnym do was. Zostało mi tylko objawione, że Bóg wasz jest Bogiem Jedynym. Przeto kto się spodziewa spotkać swego Pana, niech pełni pobożne dzieła i niech nie dodaje żadnego współtowarzysza, kiedy oddaje cześć swojemu Panu.

Media chrześcijańskie wyjaśniają w tym kontekście, że dodawanie Bogu „towarzyszy” uchodzi w islamie za bluźnierstwo, o które oskarżają oni chrześcijan wierzących w jednego Boga w trzech Osobach.

Ponadto, śpiewano jeszcze surę „Maria”. Głosi ona: To jest Jezus, syn Marii, słowo Prawdy, w którą powątpiewają; a następnie: Nie jest odpowiednie dla Boga, aby przybrał Sobie syna. Niech Mu będzie chwała! Kiedy On postanowi jakąś rzecz, to tylko mówi: Bądź!, i ona jest.

CZYTAJ TAKŻE: Adam Szabelak: Chwała Lepanto

Komentując ten fragment zaznaczono, że jest ona bezpośrednią polemiką z chrześcijaństwem, podobnie jak innych fragment tej sury:

Oni powiedzieli: Miłosierny wziął Sobie syna! Popełniliście rzecz potworną!  Niebiosa omal nie rozrywają się, a ziemia omal nie popęka szczelinami, a góry omal nie rozpadną się w proch od tego, iż oni przypisali Miłosiernemu syna. A nie godzi się Miłosiernemu, aby wziął sobie syna!

Kolejny kościół zamieniony w meczet

Według oficjalnego dziennika rządowego kościół Chora (znany po turecku jako Kariye), który po II wojnie światowej służył jako muzeum, został przekazany administracji Dyrekcji ds. Religii i zostanie otwarty dla kultu muzułmańskiego.

O zmianie statusu zabytku zdecydowano w listopadzie 2019 r., kiedy to najwyższy sąd administracyjny orzekł, że decyzja z 1945 r. o zmianie jego statusu na muzeum była niezgodna z prawem. Postanowienie to jednak wykonano dopiero w piątek 21 sierpnia 2020r.

Erdogan spotkał się z krytyką ze strony Greckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które stwierdziło, że ta decyzja jest „całkowicie naganna” i „prowokuje ludzi religijnych na całym świecie oraz społeczności międzynarodowe szanujące pomniki ludzkiej cywilizacji”.

CZYTAJ TAKŻE: Walki uliczne między Turkami a Antifą w Wiedniu

Zdaniem części ekspertów i komentatorów, działania strony tureckiej są też spowodowane potrzebą zdecydowanego zamanifestowania suwerenności narodowej i gotowości do twardych posunięć, w związku z sytuacją międzynarodową, w tym pogorszenia stosunków m.in. z UE, a także Grecją czy Francją. O przywrócenie meczetu w Hagii Sophii zabiegali też od dłuższego konserwatywni muzułmanie w Turcji i za granicą. Zdaniem krytyków Erdogana, jego celem jest jednak pobudzenie wyborców nastawionych nacjonalistycznie i przywiązujących wagę do spraw religijnych, celem poprawy własnych notowań.

Wydaje się, że Erdogan w ten sposób realizuje w sferze symbolicznej projekt odtworzenia Imperium Osmańskiego, a jego celem jest turecka dominacja w świecie islamu.

Powrócimy ✝️

Opublikowany przez Narodowcy.net Sobota, 11 lipca 2020

Narodowcy.net / kresy.pl / reuters.com

Miłosz Nowakowski

Czytaj Wcześniejszy

Socjolog z UW: LGBT idzie śladem archaicznych religii, które ściśle łączyły przemoc i sacrum

Czytaj Następny

Hiszpania: Minimalny Dochód Życiowy okazał się niewypałem. Kolejki po darmową żywność są coraz dłuższe

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *