Wielka Parada Polskości przeszła ulicami Wilna

W sobotę w stolicy Litwy odbyła się coroczna Parada Polskości. Tysiące Polaków z różnych części Republiki Litewskiej, jak i wielu gości z Ojczyzny wzięło udział we wspólnej manifestacji.

Uczestnicy marszu przeszli od placu Niepodległości przy litewskim parlamencie, a dalej Aleją Giedymina w kierunku Ostrej Bramy. Licznie powiewały polskie flagi. Widoczne były flagi litewskie, jak również flagi Wileńszczyzny. Niesiono również transparenty i banery, m.in. z takimi hasłami, jak: „Polak Polakowi bratem”, „Bohaterów Pamiętamy – Niepodległość Wysławiamy”, „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”.

Wśród delegacji z Polski była obecna reprezentacja Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i Konfederacji, a także z innych partii. Na manifestację przybył również ambasador RP w Wilnie Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką.

Na pochodzie licznie reprezentowane były także zespoły artystyczne, polskie szkoły, organizacje, samorządy i gminy Wileńszczyzny, a także koła ZPL z całej Litwy.

Ambasador Konstanty Radziwiłł powiedział, że z biało-czerwonej, wileńskiej parady „bucha radość i duma”.

To naprawdę jest coś istotnego. Wszyscy widzą, że Polacy tutaj byli, są i będą. Parada nie jest skierowana przeciwko komukolwiek, ale zaznacza bardzo mocno, że Polacy są ważną częścią Litwy, chcą być lojalnymi jej obywatelami i jednocześnie chcą zachować swoją tożsamość. Mamy prawo radować się tym, że aż tak duża grupa Polaków przywiązuje wagę do pielęgnowania kultury, języka – powiedział polski dyplomata.

Głos zabrała również Rita Tamašunienė, posłanka na Sejm Litwy polskiego pochodzenia.

Właśnie tu, u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej, my, Polacy na Litwie, modlily się o nasz naród, o naszą ojczyznę. Myślę, że te podniosłe chwile przede wszystkim budują w nas jedność. Życzę dla wszystkich rodaków, aby ten szczególny dzień nas łączył, jednoczył. Życzę wszelkich satysfakcji i powodzenia z naszej wspólnotowej działalności, którą każdy z nas wykonuje z oddaniem i to się liczy – powiedziała polityk.

Na Wileńszczyźnie wchodzącej w skład II Rzeczpospolitej zamieszkuje obecnie 183 tys. Polaków. Społeczność ta odznacza się nadal dobrą znajomością języka polskiego i samoorganizacją, skupiając się w polskich partiach i stowarzyszeniach kulturowych. W samym Wilnie Polacy nadal stanowią 15 proc. ludności, a w jego okolicach 46 proc. Natomiast w rejonie solecznickim 76 proc. Polaków stanowi większość mieszkańców.

Narodowcy.net/kresy.pl

Damian Drozd

Czytaj Wcześniejszy

„Bezpieczny Kredyt 2 proc.” ułatwił Ukraińcom zakup ponad 5 tysięcy mieszkań

Czytaj Następny

W Hiszpanii podpalono kościół w trakcie Mszy Świętej

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *