Wyniki „Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+” ogłoszone w gmachu MEN

Tegoroczne wyniki 4. ogólnopolskiej edycji „Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+” po raz pierwszy zostały ogłoszone w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zebrane głosy 20 tyś. osób pokazują, że placówki edukacyjne są coraz bardziej tolerancyjne i otwarte na tęczową agendę. 

Jak podkreśliła wiceminister edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz, tegoroczna edycja „Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+” jest szczególna - wyniki zaprezentowano w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Akcja otrzymała nie tylko patronat obecnego MEN, ale także Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka. To pierwszy taki przypadek, gdzie oddolne inicjatywy „tęczowej” młodzieży zostały poparte przez instytucje państwowe.
To szczególny moment, do tej pory nie było miejsca dla wszystkich osób w szkole, ale też w ministerstwie edukacji. Osoby LGBT nie były tu mile widziane. Zmienimy to. Będziemy budować przyjazną, bezpieczną szkołę. Szkołę zaufania dla każdej i każdego z nas, do której nie idziemy rano z duszą na ramieniu, ale wiemy, że czeka nas tam przyjazna przestrzeń, w której każdy może być sobą, w której przestrzegane są podstawowe prawa człowieka - mówiła w trakcie konferencji wiceminister edukacji, Paulina Piechna-Więckiewicz
Jak podaje Fundacja GrowSPACE, tegoroczny ranking stworzono na podstawie opinii 20 tyś. osób z 16 województw. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki z sześciu miast: Warszawy, Zabrza, Żywca, Olsztyna, Łodzi i Opola. Co ciekawe, wśród 25 najwyżej ocenionych szkół, ponad połowa znajduje się w mniejszych miastach, takich jak: Kędzierzyn Koźle, Człuchowie czy Chojnice.
 Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku
  1. I Społeczne Liceum Ogólnokształcące “Bednarska”  im. Maharadży Digwidżaja w Warszawie;
  2. XXX Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Śniadeckiego w Warszawie;
  3. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu;
  4. Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące w Warszawie;
  5. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu;
  6. 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy w Warszawie;
  7. IV Liceum Ogólnokształcące im. E. Sczanieckiej w Łodzi;
  8. I Liceum Ogólnokształcące im. Adam Mickiewicza w Olsztynie;
  9. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu;
  10. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 “SOS” w Warszawie.

Każda z najlepiej ocenianych szkół otrzyma tarcze, podpisane przez wiceminister Piechę-Więckiewicz, z rysunkiem tęczy oraz napisem „Szkoła Zaufania”.

Narodowcy.net/ pap.pl /kresy.pl

Anna Pałczyńska

Czytaj Wcześniejszy

„Język śląski” uznany przez Sejm za język regionalny

Czytaj Następny

W Warszawie powstaje kolejny meczet. Zbiórkę środków wspiera kaznodzieja wielbiący Al-Kaidę

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *