Żydowskie święto ponownie obchodzone w Sejmie

Dziś o godzinie 16:00 w hallu głównym polskiego Sejmu zainicjowano obchody żydowskiego święta Chanuki, czyli Święta Świateł. W obchodach brali udział politycy partii rządzącej.

Organizatorami wydarzenia byli członkowie Chadab-Lubawicz Polska. W uroczystościach wzięli udział: izraelski ambasador Szewach Weiss oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej, a także wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i ministrowie. W trakcie obchodów zapalono świece w charakterystycznym dziewięcioramiennym świeczniku.

Zapowiadanemu na kilka dni wcześniej na stronie internetowej polskiego Sejmu wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna ukazująca obchody Chanuki w Jerozolimie. 

W najbliższych dniach podobne obchody są planowane w Pałacu Prezydenckim, na które zaprasza prezydent Andrzej Duda z małżonką. ,,Tradycja” celebrowania żydowskiego święta w Pałacu Prezydenckim została zapoczątkowana w 2006 roku przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Żydowskie Święto Świateł jest obchodzone na pamiątkę wydarzenia, do jakiego miało dojść w trakcie tzw. Powstania Machabeuszów w II wieku przez Chrystusem, kiedy jeden dzbanuszek oliwy płonął przez trwające osiem dni ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej po jej zbezczeszczeniu przez władcę Palestyny Antiocha IV.

źródło: sejm.gov.pl, autonom.pl

Krzysztof Piotrowski

Czytaj Wcześniejszy

Piotr Baliński: Św. Hubert z Liègie, czyli o łowiectwie słów kilka

Czytaj Następny

Piotr Pomykała: Związki duchowieństwa z obozem narodowym na Rzeszowszczyźnie

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *