Michał Karpiński: Niech nowoczesne technologie będą naszym mundurem

W erze wszechobecnej inżynierii i rozwijających się nowych technologii niejeden z nas zastanawia się, w jaki sposób będzie się ta dziedzina dalej rozwijać, w jakim kierunku pójdzie, od czego będzie zależała czy na jakie sfery życia wpłynie. Jest to temat ważny, aby poddać go dyskusji, gdyż dotyczy bezpośrednio przyszłości każdego z nas, jak i całej ludzkości. Poniższy tekst ma na celu pokazanie opinii osób związanych z rozwojem technologicznym, inżynierów, pasjonatów, a także opisy kilku wynalazków, które z pewnością będą miały swój udział w poprawie życia ludzkości.

Jak dzisiaj podejść do nowinek technologicznych?

Kiedy patrzysz na swojego smartfona, drapacze chmur w największych miastach świata, samochód na prąd, ekopaliwo na stacji benzynowej, rakiety latające w kosmos czy żywność dla kosmonautów, to co widzisz? Zauważasz „tylko” gotowy produkt lub usługę, zazwyczaj nie zastanawiając się nad tym kto, kiedy i z jakiego powodu to stworzył. Czy była to tylko chęć zysku kilku osób „niemających co zrobić z pieniędzmi”, czy może one naprawdę fascynowały się dziedziną, w obszarze której działały, czy mieli w tym może jakiś inny, wyższy cel? Temu podobnych pytań można mnożyć, jednak nie ma to większego sensu.

„Kiedyś tego nie było i jakoś się żyło” - głosi staropolskie powiedzenie. Czy aby na pewno? Czy tak samo powiedziałby średniowieczny rycerz, który miał przed sobą nową zbroję zrobioną z innego, bardziej wytrzymałego i lżejszego materiału? Albo rolnik, który wszedł w posiadanie ciągnika nie musząc już orać pola przy pomocy konia? Na pewno nie. Więc dlaczego my mielibyśmy nie uczyć się korzystać w odpowiedni sposób z ułatwień, które przynosi nam rynek technologiczny?

Oczywiście, cała otoczka wokół nowości technologicznych niesie ze sobą również złe skutki, jednak teraz skupmy się na pozytywach. Choćby tzw. opakowania inteligentne do żywności pozwalające kontrolować obecność niepożądanych substancji w produkcie. Albo opakowania na tabletki z wbudowanym mikroczipem informującym nas za pomocą smartfona o tym, czy tabletka była dzisiaj przez nas wzięta czy nie. Rozwiązanie dobre choćby dla seniorów. Niestety, wciąż duża liczba Polaków nawet nie słyszała o tego typu rozwiązaniach. Jednak w Europie Zachodniej, Japonii czy Australii są produktami używanymi codziennie. I z całą pewnością nie należy się ich bać. Innym przykładem, na pewno odbieranym w społeczeństwie z dużo większym zaufaniem, mogą być choćby protezy kończyn czy implanty z powodzeniem wykorzystywane w medycynie.

Człowiek, jako istota wyposażona w inteligencję, system analizowania i wyciągania wniosków powinien wiedzieć, że należy sięgać po fachową literaturę oraz opinie ekspertów w danym temacie zanim przekreśli coś, co może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem dla ludzkości.

„Niepoprawni marzyciele”

Obserwacje, marzenia i wyobraźnia stanowią siłę sprawczą powstawania wielkich umysłów oraz różnego rodzaju teorii matematycznych czy fizycznych, które dalej są siłą sprawczą działania różnego rodzaju wynalazków pomocnych ludzkości. Czyż np. bracia Wright nie musieli marzyć o tym, by latać jak obserwowane przez nich ptaki, a przy tym nie runąć w dół jak mityczny Ikar zanim po raz pierwszy wzbili się w niebo? Wielu pewnie patrzyło na nich z politowaniem i pukało się w czoło. Jednak oni ufali swojej wyobraźni i rozpisanym przez siebie planom i w końcu osiągnęli zamierzony efekt.

Osobą, nad której życiem, ideą i wynalazkami warto się na chwilę zatrzymać jest niewątpliwie Nikola Tesla. Pionier wielu wynalazków, który „niepoprawnie” pragnął, aby jego dzieła były dostępne z pożytkiem dla wielu ludzi. Sam twierdził, że „Pieniądze nie stanowią aż tak wielkiej wartości, jaką nadają im ludzie. Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludzkości prowadzić trochę łatwiejsze życie”. Niestety, Tesla napotykał na swojej drodze częste przeszkody. Jedną z nich był spór o opatentowanie radia w 1900 roku, które z wyprzedzeniem kilku dni względem Tesli zgłosił Guglielmo Macroni. Macroni opatentowując radio korzystał z innego wynalazku niezbędnego do budowy radia, który wcześniej został opatentowany przez Teslę. Macroniemu została również przyznana Nagroda Nobla z tego tytułu. Odwołanie Tesli rozpatrzone przez sąd najwyższy w Stanach Zjednoczonych zostało uznane w 1943 roku – już po jego śmierci.

Określenie „niepoprawny marzyciel” idealnie pasuje do idei Nikoli Tesli, ponieważ poza wszystkimi urządzeniami, które stworzył, i które przyczyniały się do poprawy życia ludzkości miał również wiele innych, niezrealizowanych pomysłów. Jednym z nich były zagadnienia robotyki - dziedziny, która dzisiaj coraz prężniej rozwija się na całym świecie.

Drugą niedopracowaną przez Teslę teorią była teoria wolnej energii, która w rzeczywistości, aby zadziałać, musiałaby być niezgodna z zasadą zachowania energii. Jednak to właśnie myślenie abstrakcyjne doprowadziło Teslę do tego, kim się stał i tego co osiągnął. Samą wolną energią zainteresowali się również naukowcy w latach 70. i 80. Tesla pisał, że „Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną energię bez używania surowców”.

Innym człowiekiem, który nie działa schematycznie i ma tzw. „otwartą głowę” na rozwój technologii jest Elon Musk – zwany często współczesnym Nikolą Teslą, a dla wielu jest postacią kontrowersyjną. Nic dziwnego – wystarczy obejrzeć kilka wywiadów z jego udziałem. Niemniej Musk wydaje się być jak najbardziej postacią pozytywną świata nauki i jak najbardziej „niepoprawnym marzycielem”. Dlaczego? Rzucił studiowanie fizyki po dwóch dniach, później zajmował się płatnościami przez Internet, co w tamtym czasie robił w sposób, który z czasem stał się dla wszystkich banków sposobem powszechnym. Jakiś czas później założył SpaceX, zajmujące się przemysłem kosmicznym. Było to zarówno jego obszarem zainteresowań, jak i odpowiedzią na ówczesne działania NASA. W 2001 roku stworzył plan rozwoju roślin na Marsie. Kiedy jednak okazało się, że koszty transportu przekroczą kilkukrotnie wszystkie inne koszty razem wzięte zdecydował odłożyć te plany na później i zająć się usprawnieniem transportu kosmicznego. Zapowiada również stworzenie takich rakiet, które mogłyby być wykorzystywane kilka razy, gdyż koszty ich produkcji są nie małe, więc nie ma sensu wystrzeliwać ich tylko raz i „zostawić” w kosmosie.

Musk o kosmicznych wyprawach mówi tak: „Przyszłość, w której jesteśmy cywilizacją latającą w kosmos i multiplanetarnymi gatunkami jest bardzo ekscytującą, inspirującą, wspaniałą przyszłością.”

Innym „oczkiem w głowie” Muska jest bez wątpienia firma Tesla produkująca w pełni elektryczne samochody. Co więcej, firma samodzielnie wytwarza około 80% części samochodowych. Tesla Motors powstało jako swego rodzaju konkurencja dla firm utrzymujących się z ropy naftowej. Samochód elektryczny nie zanieczyszcza środowiska jak robią to samochody na ropę. Dlatego też Musk postanowił udostępnić za darmo swoje patenty innym firmom, które zajmują się produkcją samochodów elektrycznych, aby w ten sposób w globalnej skali zapobiec zanieczyszczeniom środowiska.

Jeszcze jedną ideowym spojeniem, które łączy Nikola Teslę i Elona Muska, nie jest wyłączne podążanie za zyskiem. Kiedyś to Nikola Tesla ostrzegał Thomasa Edisona przez niebezpiecznym działaniem promieni rentgenowskich. Przez nieroztropne badania Edison omal nie stracił wzroku. Dzisiaj Musk ostrzega przed sztuczną inteligencją i mówi, że nie podejmie nad nią prac.

„Proste” i potrzebne rozwiązania na świecie

Elie Teumawe to kameruński inżynier informatyk, który stworzył aplikację mobilną pozwalającą na łatwy kontakt chorych z lekarzem. W Kamerunie na jednego lekarza przypada 10 000 pacjentów (dane z 2013 roku), gdzie wg. WHO powinno to być 1000 pacjentów na jednego lekarza). Dzięki aplikacji chory w łatwy sposób może określić swoje objawy i natychmiast wysłać do lekarza, ten dzięki szczegółowemu opisowi jest w stanie zdiagnozować pacjenta bez bezpośredniego kontaktu z nim. Aplikacja zaczęła być ogólnodostępna 25 grudnia 2016. Teumawe mówił, że to prezent wigilijny dla jego kraju.

Azja jest niewątpliwie kontynentem, na którym innowacje mają świetlaną przyszłość. W maju na targach Fujitsu Forum można było spotkać się z takimi rozwiązaniami, które wielu osobom kojarzą się pewnie tylko z filmami sci-fi. Poza robotami, które na targach zdobyły naprawdę spore zainteresowanie, warte uwagi były np. okulary automatycznie „czytające” tekst oraz inne obiekty i automatycznie przekazujące te informacje za pomocą dźwięku, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób niewidomych. Problem stanowić może cena, gdyż aktualnie mogą kosztować ok. 10 000 zł. Pamiętajmy, że jeszcze jakiś czas temu również komputery i tablety nie były odpowiednie dla kondycji portfela przeciętnego człowieka.

Inną rzeczą była niewielka kostka wielkości kciuka, która przekazuje wibracje osobie niesłyszącej. Reprezentant firmy Intemna, producent urządzenia, mówił, że jest to prototyp i nie wiadomo, kiedy trafi na rynek.

Na targach prezentowane było wiele innych rozwiązań. Jednym z nich była sztuczna inteligencja, wokół której narasta sporo kontrowersji. Przeciwnicy mówią, że SI może wyprzeć ludzi z rynku pracy, zwolennicy natomiast, że będzie to jedynie pomoc dla człowieka. Ale jest to temat na tyle szeroki, że jest wartym poruszenia w osobnym artykule.

Podsumowując

Nasza wiedza na tematy związane z innowacyjnymi rozwiązaniami, nowymi technikami i technologiami stale wzrasta. I czy chcemy czy nie – rozwój techniczny jest zjawiskiem nie uniknionym. Nie mają sensu więc tutaj zarówno nieuzasadnione słowa krytyki jak i bezkrytyczne salwy zachwytu. Powinniśmy raczej uzbroić się w wiedzę związaną z powyższymi zagadnieniami po to, aby zminimalizować efekty niepożądane oraz maksymalnie wykorzystać wszelkie korzyści z tego płynące. Tylko wtedy przyszłość faktycznie może okazać się „ziemią obiecaną”.

 

Źródła:

https://whatnext.pl/elon-musk-czyli-nikola-tesla-xxi-wieku/

https://www.youtube.com/watch?v=JhF0RVkmBiI&t=545s

https://www.businessincameroon.com/ict/2812-6795-docta-the-cameroonian-app-linking-patients-to-doctors-will-be-operational-from-25-december-2016

https://fujitsu.com/

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Meksykańska wojna z Antychrystem

Czytaj Następny

Uczeń opowiada jak przebiega Euroweek - za szkolnymi wyjazdami kryje się lewacka indoktrynacja i pedofilia!

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *