100–lecie polskiej dyplomacji – konferencja naukowa na UMCS | Narodowcy.net

100–lecie polskiej dyplomacji – konferencja naukowa na UMCS

14 czerwca na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się zorganizowana przez Studencki Klub Myśli Społeczno – Politycznej im. Zygmunta Balickiego ogólnopolska konferencja naukowa ,,100-lecie polskiej dyplomacji”. W konferencji wzięli udział studenci i doktoranci z ośrodków akademickich Lublina, Katowic, Warszawy, Rzeszowa i Wrocławia. Konferencja poza celami naukowymi miała również na celu upamiętnienie podpisania przez delegatów Polski traktatu wersalskiego w 1919 r.

Prace przedstawiane podczas konferencji skupione były wokół takich tematów jak polityka Romana Dmowskiego, traktat ryski, traktat wersalski, dyplomacja Józefa Becka, prawne aspekty stosunków dyplomatycznych czy uznanie międzynarodowe Polski w 1919 r.

Podczas konferencji zaprezentowana została również wystawa zdjęć i dokumentów pt. ,,100-lecie traktatu wersalskiego”. Wystawa będzie eksponowana do 28 czerwca na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

Wiceprezes Klubu im. Zygmunta Balickiego Piotr Sobiło o konferencji i wystawie:

Konferencję naukową planowaliśmy z myślą wpisania się w obchody zbliżającej się setnej rocznicy podpisania przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego traktatu wersalskiego, który przywracał Polskę na mapę Europy. Niestety na horyzoncie nie widać żadnych większych wydarzeń, które organizowały by władze państwowe, samorządowe lub instytucje. Konferencja paryska z 1919 roku i działalność polityczna Dmowskiego i jego współpracowników z tamtego okresu jest naszym zdaniem największym osiągnięciem polskiej dyplomacji ostatnich 100 lat. Dokonaliśmy też starań, by temat 100. rocznicy nie zniknął z Wydziału Humanistycznego UMCS wraz z zakończeniem konferencji naukowej i rozstawiliśmy w holu wejściowym wystawę poświęconą polskiej delegacji na konferencji wersalskiej. Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zapraszamy. Wystawa będzie eksponowana na wydziale do 28 czerwca. Poza konferencją naukową i wystawą w lubelskie obchody 100. rocznicy konferencji wersalskiej wpiszemy się także współorganizując z lubelskim Kołem Młodzieży Wszechpolskiej wydarzenie promujące czytelnictwo pt. ,,Publiczne czytanie mów, listów i wspomnień Romana Dmowskiego z okresu konferencji wersalskiej” a także biorąc udział w uroczystym złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Dmowskiego i Paderewskiego i Mszy św. w intencji Ojczyzny. Polecamy śledzić nasz facebookowy fanpage, gdzie pojawią się niedługo o tym informacje.

Komentarze

Adam Szabelak

Działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Dziennikarz portalu Kresy.pl i redaktor kwartalnika Polityka Narodowa. Organizator turnieju piłkarskiego "Cześć Ich pamięci!". Zainteresowania: geopolityka, wędrówki, gry "bez prądu", niszowa piłka nożna.