Marek Uziało: Akt wandalizmu Litwinów przed Świętem Niepodległości Polski | Narodowcy.net

Marek Uziało: Akt wandalizmu Litwinów przed Świętem Niepodległości Polski

3 listopada z kwatery wojskowej na Nowej Rossie w Wilnie zniknęły biało-czerwone szarfy opasające nagrobki polskich żołnierzy, które dzień wcześniej zostały zawieszone przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Według relacji Aliny Szostak z 23. Wileńskiej Drużyny Wędrowników “Niepokorne” ZHP na Litwie, która o zajściu  poinformowała portal internetowy Znad Wilii (zw.lt), już wieczorem 1. listopada ktoś zdjął biało-czerwone szarfy z nagrobków polskich żołnierzy. Mimo tego, w piątek 2. listopada harcerki postanowiły jeszcze raz zawiesić szarfy na krzyżach. Niestety w nocy tego samego dnia lub z rana wandale ponownie ściągnęli wstęgi.

Wandale działali dzięki temu, że cmentarz na Nowej Rossie nie jest objęty monitoringiem. Monitoring zamontowany jest jedynie przy Starej Rossie (tam spoczywa serce marszałka Piłsudskiego).

Na taką akcję wandalizmu, można domyślić się, nie będzie reakcji ze strony polskiego MSZ, nie wspominając już o rządzących krajem politykach z Prawa i Sprawiedliwości, którzy są bardzo zajęci “spełnianiem” swoich obietnic przedwyborczych. Incydent zostanie zignorowany przez już wspomniany polski MSZ,  tłumacząc, że to nic znaczącego. Otóż nie. Takie akcje zdarzają się często na Litwie i to przeważnie w regionach zamieszkałych w większości przez Polaków, a także w ich miejsca kultu, np. na wileńskiej Rossie. To atak na polskość i na godność Polaków na Wileńszczyźnie.

Na Nowej Rossie spoczywają żołnierze polscy i litewscy, polegli w latach 1919–1920 w bratobójczej walce o Wilno. Oprócz nich spoczywa tam pięciu żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy polegli w walkach ulicznych z Niemcami i bolszewikami w końcu grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r. Poświęconą w 1930 r., stojącą pośrodku kwatery kolumnę z napisem „Wilno swoim wybawcom”, pierwotnie wieńczyła rzeźba orła.

 

Komentarze