Ukraina: 17-krotny wzrost zachorowalności na odrę

Od początku 2018 r. na Ukrainie doszło już do ponad 32 tys. przypadków zachorowań na odrę, głównie wśród dzieci. Jak podaje ukraińskie Centrum Zdrowia Publicznego w porównaniu do poprzedniego roku liczba zachorowań jest ponad 17-krotnie większa.

Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że na dzień 26 października br. zarejestrowano dokładnie 35 233 przypadki zachorowań na odrę. W większości chorobę tę diagnozowano u dzieci – liczba ta wynosiła ok 21,5 tys.. Wśród osób które zachorowały blisko 24 tys. nie było wcześniej zaszczepionych. W wyniku powikłań związanych z zachorowaniem na odrę zmarło 15 osób, 11 dzieci i 4 dorosłych.

Największe skupiska zachorowań opisywane  stwierdzono m.in. we wsi Rukszyna w obwodzie czerniowieckim, gdzie na odrę zachorowało 45 uczniów i ciężarna nauczycielka, we wsi Petranka w obwodzie iwanofrankiwskim, gdzie zachorowało 53 uczniów, a także w jednej ze szkół w obwodzie winnickim (28 chorych dzieci). W większości przypadków zachorowały dzieci nieszczepione.

W 2018 r. w Polsce zanotowano 123 przypadki odry. Liczba ta jest również niemal trzykrotnie większa niż w analogicznym okresie roku 2017. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego większość zachorowań wystąpiła wśród cudzoziemców. Według Dziennika Gazety Prawnej chodzi głównie o Ukraińców, którzy masowo emigrują do Polski za pracą i przywożą odrę z Ukrainy.

Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, że w związku z zaistniałą sytuacją polskie władze rozważają objęcie imigrantów przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej, w tym Ukraińców, obowiązkowymi szczepieniami. Szacuje się, że rocznie mogłoby to kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Redakcja

Czytaj Wcześniejszy

Łukasz Masztalerz: O technologię blockchain chodzi!

Czytaj Następny

Marek Uziało: Akt wandalizmu Litwinów przed Świętem Niepodległości Polski

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *