Białoruś: Polacy wywiesili tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic | Narodowcy.net

Białoruś: Polacy wywiesili tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic

W minionym tygodniu na Białoruskiej Grodzieńszczyźnie, Polscy działacze kresowi rozwiesili tablice z dwujęzycznymi nazwami ulic, w języku polskim oraz jednym z dwóch języków państwowych. Cała akcja objęła miejscowości w których mieszka ludność narodowości Polskiej.

Informacja o całej akcji pojawiła się w mediach społecznościowych w niedzielę. Popołudniu na stronie “Polacy Grodzieńszczyzny” funkcjonującej w portalach Facebook oraz Vkontakte, pojawiły się zdjęcia z całej akcji która nosi nazwę “Polska tabliczka – na polskim domu!”. Akcja przeprowadzona została przez wolontariuszy z Fundacji Młode Kresy.

Będą one zdobić domy Polaków, którzy uważają, że czas najwyższy nadać polskiemu należny mu status!

– Tłumaczą przesłanie akcji organizatorzy

Akcja objęła między innymi miasto Lida, w który to mieszka około 100 tyś. osób z czego 35% stanowią oficjalnie Polacy, a także rejon Werenowski w którym ludność narodowości Polskiej stanowi 80%.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem, a mieszkańcy domów z chęcią wywieszali tabliczki z polskimi nazwami ulic. Zgłaszają się do nas kolejne osoby, chętne do wywieszania tabliczek.

– Donosi fundacja Młode Kresy, jednocześnie zapowiadając kontynuowanie wywieszania tabliczek z dwujęzycznymi nazwami oraz zachęcając do wpłacania na ten cel darowizn gdyż koszt jednej tabliczki wynosi około 40 zł.

Pomysł na zrealizowanie akcji wyszedł od prezesa fundacji Mirosława Kapcewicza, powiedział o tym kilku znajomym, którzy przekazali dalej. W wyniku tego już na pierwszym etapie akcji na 20 domach wysiały już dwujęzyczne tablice.

Źródło: Kresy.pl

Źródło Zdjęć: Kresy.pl

Komentarze